Engellilere İndirimli Gezi İmkani

Kategori : Genel |

Türk Hava Yolları, Devlet  Demiryolları (TCDD) ve özel otobüs şirketleri ile müze ve ören yerleri,  engelli vatandaşlara özel indirim yapıyor. Türk Hava Yolları, engelli  yolculara iç hat seyahatlerde yüzde 20, dış hatlarda ise yüzde 40  oranında ”özürlü ve refakatçi” indirimi uyguluyor. Engelliler, ana hat yolcu trenleri ile Türkiye Denizcilik İşletmesine  ait kruvaziye seferler ve iç hatlarda yüzde 20 indirimli seyahat  edebiliyor. İstanbul Deniz Otobüsü A.Ş, engelli vatandaşlara bilgisayardan bilet  kesilen dış hatlarda ve akbilli hatlarda indirim uyguluyor. Bunun için  İETT’den alınan ücretsiz seyahat kartlarının üzerine takılan indirimli  akbilleri kullanmak gerekiyor. Engelliler, müzeler ve ören yerleri, milli parklar, tabiat parkları,  tabiat koruma alanları ve tabiat anıtlarını da ücretsiz gezebiliyor.
       Özelleştirilen işletmelerde ise sözleşmeye göre uygulama yapılıyor.  Ayrıca çadır ve karavan yeri ücretinde engelli vatandaşlara yüzde 50  indirim uygulanıyor.
       Öte yandan, GSM şebekeleri de engelli vatandaşlar için indirimli  tarifeler düzenliyor. İndirimler yüzde 40’tan sabit ücretle grup içi  sınırsız konuşmaya kadar çeşitlilik gösteriyor.
       İndirimlerden yararlanabilmek için yüzde 40 ve daha fazla özür sahibi  olduğuna dair sağlık raporu ya da nüfus cüzdanında özürlü olduğunu  belirten ibarenin yer alması gerekiyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.