Engellilerin Akülü Araç Sevinci

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Adapazarı Merkez Belediyesi ve Uzaktaki El Vakfı’nın katkılarıyla sağlanan 26’sı akülü, 7’si de aküsüz araç engelli vatandaşlara dağıtıldı.
 Hollanda’da faaliyet gösteren Uzaktaki El Vakfı ile Adapazarı Merkez Belediyesi’nin katkılarıyla temin edilen 33 engelli aracı düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi. Törende konuşan Adapazarı Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli, 2007 yılında 100 engelli vatandaşa araç dağıttıklarını söyledi. Bütün insanların günün birinde engelli konumuna gelebileceğini ifade eden Dişli, sağlıklı bireylerin gündelik yaşamda bile içinden çıkılması zor durumlarla karşılaştığını vurguladı. Engellilere yardım ederken siyasi bir beklenti, rant hesabı yapmadan ve tamamen samimi şekilde, onların sıkıntılarına çare olabilir miyiz düşüncesi içinde olduklarını belirten Dişli şunları söyledi: “Hiçbirimiz için engelli olmayacağız diye bir garanti söz konusu değil. Kaldı ki bu insanlarımız normal şartlarda yaşayan insanlara göre çok daha fazla ilgilenilmesi gereken insanlar. Çünkü içinde bulunduğumuz şartlar sağlıklı olan insanların bile hayatını idame ettirmesinde sıkıntılarla dolu olan bir hayat. Dolayısıyla bu insanlarımızla normal insanlardan daha fazla ilgilenilmesi gerektiğinin farkındayız.”


 Bazı engellilerin dört duvar içinde yaşamak zorunda kaldığına dikkati çeken Dişli, bu noktada yapabilecek en iyi şeyin akülü ya da aküsüz özürlü aracı temin etmek olduğunu söyledi. Dişli, Adapazarı’nda akülü veya aküsüz araçlardan istifade edemeyen hiçbir özürlü insanın kalmaması için mücadele ettiklerini kaydetti. Dişli, şöyle devam etti: “Şu anda hükümetimiz özürlüler konusunda çok duyarlı. Özürlülerle ilgili çalışmalar artarak devam etmektedir. Bazı özürlülerimiz dört duvar içinde yaşamak zorunda kalıyor. En çok yapmak istediğim şey hayatlarında istedikleri anda toplumla ilişkili hale getirmektir. Bu noktada yapabileceğimiz en iyi şey akülü ya da aküsüz özürlü aracı temin etmektir. 2004 yılında 43 araç temin ederek dağıttık. 2007 yılında ilk etapta akülü ve aküsüz olmak üzere 57 araç özürlü insanlarımıza dağıtıldı. Bugün de ikinci etapta 26 akülü, 7 de aküsüz olmak üzere 33 aracımızı dağıtıyoruz. Adapazarı’nda akülü veya aküsüz araçlardan istifade edemeyen hiçbir özürlü insanımız kalmasın, amacımız bu. Sakarya bu konuda doyum noktasına ulaştığında diğer iller için de yardımcı olmak istiyoruz.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.