Engellilerin Eğitim Ve İstihdam Problemleri Çözüm Bekliyor’

Kategori : Genel |

ERZURUM (CİHAN) – Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Erzurum Şube Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, her yıl 7- 14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Beyaz Baston Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada; engellilerin eğitim ve istihdam gibi konulardaki sorunlarının devam ettiğini söyledi.
    Bütün çağlar boyunca bastonun körlerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araç olduğunu belirten Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Başkanı Kocaoğlu, düzenlediğ toplantıda Beyaz Baston’un tarihçesini anlattı. Dernek olarak engelllilerin iletişim, eğitim, isdihtam ve toplumsal yaşama katılma gibi problemlerinin çözümü için çalışmalar yaptıklarını ve projeler geliştirdiklerini bildiren Kocaoğlu, bu doğrultuda sosyal riski azaltma projeleri kapsamında da ‘Gören El Bilgi Bahçesi’ projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

 Bilgisayar laboratuvarı ve sesli kütüphanenin olduğu görme engellilere yönelik Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ve tek bilgi merkezini kurduklarını belirten Kocaoğlu, merkezde 9 ay süresince toplam 60 görme engelliye bilgisayar işletmenliği kursu verdiklerini aktardı. Kocaoğlu, kursu başarıyla tamamlayanlara 14 Ocak 2009 tarihinde saat 17.30’da Ticaret Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenecek törenle sertifikalarının verileceğini bildirdi.
    Engellilerin sağlıklı insanlar karşısında hayata her zaman bir sıfır yenik başladığını dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Engellilerin özellikle eğitim ve istihdam gibi konularda sorunları devam etmektedir. Engelli nüfus ne kıt imkânlarını kullanarak ne kadar eğitim alırsa alsın, ne kadar kendini geliştirebilirse geliştirsin kendisi ile aynı seviyede olan normal bir birey karşısında hep 1- 0 yenik başlamaktadır. Devlet çıkarttığı bazı yasalar ile bu dezavantajı kısmen de olsa ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Bu noktada yapılan çalışmaları takdir ediyoruz. Ancak engelli nüfusun istihdamı plânlı bir şekilde yapılmamaktadır. Her yıl kaç engelli alınacak, hangi eğitim seviyesinde olacak, hangi kadrolara engelli personel alınacak işte bu soruların cevabı bir muallâk olarak havada kalmaktadır. Ve her yıl plânsız bir şekilde yapılan engelli personel alımları komik rakamlar ve kadrolar ile sınırlı kalmaktadır. 8,5 milyon engeli nüfus var diyoruz her yıl istihdam ettiğimiz engelli personel sayısı bini dahi bulmuyor. Devletin kendi kadrolarında 48 bin engelli personel kadrosunun boş olduğunu düşünürsek neden plânlanıp bu istihdamların gerçekleşmediğini sormamak kaçınılmaz.” diye konuştu.
    Engelliler için engelli personel alımı plânlaması yapmanın zor olmadığını da hatırlatan Kocaoğlu, Türkiye’de yaşayan her ferdin yaşam standartlarının yükseltilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini beklediklerini sözlerine ekledi. (CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.