Engellilerin Evleri Çağrı Merkezi Oluyor

Kategori : Genel |

Cep telefonu operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea, engellilerin çağrılara evden cevap verebilecekleri bir proje geliştirdi. Engellilerin hayata bağlanmasını sağlayacak proje çerçevesinde ilk etapta her operatör 10 kişi istihdam edecek. Bu sayı ilerleyen dönemlerde 30’a kadar çıkacak. İlk aşamada görme özürlü ve felçlilerin istihdam edileceği projede, başarılı sonuçlar alınması halinde kapsam genişletilecek. Hükümetin özürlülere önümüzdeki yıl kamuda 38 bin kişilik istihdam imkânı sağlamasının ardından, özel sektör de yeni iş kapıları açmak için harekete geçti. GSM operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea’nın hazırladığı projeye göre, görme engelli ve felçliler, operatörlere gelen şikâyet telefonlarına evlerinden cevap verecek. İlk kapsamda her operatör 10’ar kişi istihdam ederken, bu sayı daha sonra 30’a çıkarılacak. Engellilerin hayata tutunmasını sağlayacak proje, Ulaştırma Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya geçiyor. Böylece engelliler hem para kazanacak hem de hayata yeniden bağlanacak

 Küresel krizle birlikte maliyetlerin artması, yatırımların yön değiştirmesine vesile oldu. Daha önce çağrı merkezi kurmak için İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirleri tercih eden cep telefonu operatörleri Turkcell, Avea ve Vodafone, merkezlerinin yönünü Doğu ve Güneydoğu’ya çevirdi. Geçtiğimiz yıllarda Erzurum’da açtığı 18 kişilik çağrı merkeziyle sektör temsilcilerinin ilgisini buraya çeken Turkcell, bu sürede binlerce kişiye ekmek kapısı açtı. Şirket Erzurum’da elde ettiği başarının ardından Diyarbakır’a da bir çağrı merkezi kurdu. Her iki ilde de çalışanların şive problemi eğitimle giderildi. Avea ise Erzincan yöresinin iş hayatına önemli katkı sağlayacak Avea Çağrı Merkezi’ni hizmete sundu. Yaklaşık 2 milyon liraya mal olan yatırımla birlikte hem bölgede yaşayan yüzlerce kişiye yeni iş alanları açıldı hem de şirketin giderlerinde önemli oranda düşüş gözlendi.

Çağrı merkezlerinin Doğu’ya taşınmasına öncülük eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yeni bir projeye daha imza attı. Engelli vatandaşların hem para kazanmasını hem de hayata yeniden bağlanmasını planlayan Bakan Yıldırım, GSM devlerini engellilere iş için bir araya getirdi. Ulaştırma Bakanlığı’nın organizasyonunda yapılacak çalışma kapsamında görme engelli ve omurilik felçlisi onlarca kişi evinden Turkcell, Vodafone ve Avea’nın müşteri şikayetlerine cevap verecek. İlk aşamada görme engelli ve omurilik felçlisi hastalar işe alınacak. Çalışmaların başarılı olması halinde hem bu sayı katlanacak hem de engelli çeşitliliği artırılacak. GSM operatörleri ilk aşamada 10’ar kişilik bir ekibi istihdam edecek. İlerleyen dönemlerde protokol gereği bu sayı 30’a çıkarılacak. Engellilere yönelik çağrı merkezlerinin tanıtımı 3 Aralık Perşembe günü Ankara’da yapılacak. Bakan Yıldırım, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Vodafone CEO’su Serpil Timuray ve Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany’in de katılması beklenen proje kapsamında birçok engelliye yeni iş kapıları açılacak.

Tanıtımların ardından Turkcell, Avea ve Vodafone, çalışacak kişileri bilgilendirmek için Doğu bölgelerine ziyarette bulunacak. Turkcell, çalışacak kişileri yerinde görmek amacıyla 7 Aralık’ta Erzurum ve Diyarbakır’a çıkarma yapacak. Bu çalışmanın bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirten Turkcell yetkilileri, sonucun başarılı olması halinde sayının artırılabileceğini dile getirdi. Yetkililer ayrıca, bu sayede engelli vatandaşların hayata daha sıkı bağlanacağı vurgusunda bulundu. Vodafone yetkilileri ise şirketlerinin engellilere yönelik sosyal bir sorumluluk projesi içinde olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Öte yandan bu iş için başvuracak engelli kişiler için Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin resmi internet sitesinde bir bölüm açıldı. Sitedeki resmi yazıda “Global Bilgi bünyesinde, engelli statüsünde, ev ve ofis agent olarak çalışacak takım arkadaşları aranmaktadır.” bilgisine yer verildi.
 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.