Engellilerin Oy Verme Çilesi

Kategori : Genel |

SAKARYA / HENDEK (CİHAN) – Sakarya’nın Hendek ilçesinde engelli vatandaşlar oy verirken zor anlar yaşadı. Okulun merdivenlerinden çıkamayan bazı engelliler oy kullanmadan evlerine dönerken bazı engelliler ise bütün zorluklara rağmen oylarını kullandı.
    Yerel seçimler için Hendek Lisesi’ne oy kullanmaya gelen engelli vatandaşlar binanın yüksek katlarında kurulan sandıklar nedeniyle tepki gösterdi. Engellilerin bir kısmı oy kullanmadan dönerken, bir kısmı ise vatandaşların yardımı ile sandalyede taşınarak sandık başına götürüldü.     Tekerlekli sandalye ile Hendek Lisesi 2.kat 1010 nolu sandıkta oy kullanacak olan Mustafa Yeşil (56) sandık başında oy kullanamadan evine geri döndü. Okulun yüksek olması ve üst katlarda kurulan sandıklar nedeniyle oy kullanamayan Mustafa Yeşil tepki göstererek, “Ben bu halimle nasıl üst katlara çıkarak oy kullanacağım. Arabam ile çıkamıyorum. Zemin katta sandık neden kurulmadı, biz orada rahatça oy kullanabilirdik. Şimdi ise oy kullanmadan evime döneceğim” dedi.

 
    İkinci kat 1009 nolu sandıkta oy kullanacak olan Engelli Esen ve Zerrin Gider çifti ise demokratik hakları olan oyu kullanmadan dönmeyeceklerini belirterek, uzun süre okulun önünde beklediler. Bir süre sonra vatandaşların yardımı ile sandalyeye oturtularak sandık başına çıkarılan Esen ve Zerrin Gider çifti oy kullanarak evlerine geri döndüler. Oy kullanan Esen ve Zerrin Gider çifti demokratik hakları olan oyu kullandıkları için mutlu olduklarını belirterek “Oy kullanarak vatandaşlık görevimizi yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Daha önceki seçimde de böyle sorunlar yaşadık. Buna bir an önce çözüm bulmaları ve bizlerin daha rahat bir ortamda oy kullanmalarının sağlanması gerekiyor. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız ama böyle durumlarda zor anlar yaşıyoruz. Vatandaşlarımızdan Allah razı olsun. Onların yardımıyla oyumuzu kullanarak görevimizi yerine getirdik” diye konuştular. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.