Engellilerin Sanal Alemdeki Gönül Köprüsü

Kategori : Genel |

Türkiye’nin farklı illerinde bulunan görme engelliler, sanal alemde buluşarak sorunlarına çare arıyor. Bazen sorunlar bazen mutluluklar bazen de iş konuşuluyor internette. Kayserili Caner Mutlu’nun girişimleri ile kurulan “[email protected]” adlı gruba Türkiye’nin dört bir köşesinde yaşayan görme engelliler davet edildi. Çok sayıda görme engelli genç, kendileri ile aynı kaderi paylaşan arkadaşlarıyla grup aracılığı ile sohbet edip dertleşiyor. Ortak sorunlara çare arayan gençler, bulundukları illerde görme engellilerin sesi oluyor.
 Kayseri’den Caner Mutlu, Gaziantep’ten ise Abdülkadir Dilsiz illerindeki görme engellilere umut olmuş. Gaziantepli Abdülkadir, memleketindeki kurumlar görme engelli eleman alacağı zaman iş ilanını arkadaşları ile paylaşıyor. Aranan özellikteki görme engelli hemen bu işe müracaat ediyor.

 Görme engellilerin ortak sorunlara ortak çareler aramak için başlattığı çalışma sonuna kadar devam edecek. Grup henüz çok yeni olmasına rağmen görme engelliler arasında kısa sürede çok güzel dostluklar kurulmuş.
 Abdülkadir Dilsiz, grubun ortak sorunlara ortak çözümler sloganıyla kurulduğunu söyledi. Amaçlarının bütün engellileri bir araya toplamak olduğunu söyleyen Dilsiz, kamuda seslerinin gür çıkmasını istiyor. Bütün engellerleri aşmak için istişare yaptıklarını belirten Dilsiz, grupta bütün engellilerin sorunlarının dile getirildiğini dikkat çekti. Yanlız görme engellilerle yetinmediklerini söyleyen Dilsiz,diğer engellilerin sorunlarına da çare aradıklarını ifade etti. İstihdama yönelik sorunlarıda ele aldıklarını anlatan Dilsiz, hep birlikte ortaya çıkan sorunlara çözüm üretilmeye çalışıldığını aktardı. Gruba herkesi davet eden Dilsiz, “Grubumuza katılmak için engelli olmak şart değil. İsteyen herkese kapımız açık. Grupu, engellilerin sorunlarını paylaşabilcek herkese açık. Grubu ikiye ayırdık, birincisi görme engelliler ikincisi ise genel engelliler. Tek amacımız, engelillerin sesini duyarabilmek. Kamuoyunda bürokrasi engellimiz çok, bu engelli aşabilmek için çalışıyoruz. Engellilerin de birşeyler yaptığını göstermek istiyoruz.” dedi.
 Bilgisayar kullanmasını evinde çalışarak öğrenen Dilsiz, mause hariç bilgisayarı çok rahat kullandığını ifade etti. Bilgisayarın içindeki programlar aracılığıyla bilgisayar kullandığını belirten Dilsiz, diğer insanların gözüyle yaptığı işlemi kendilerinin ses yoluyla yaptığını dile getirdi.
 [email protected] adlı grubu kuran Caner Mutlu, görme engellilerin kendi aralarında tanışıp sohbet edebilmesini sağladığı için mutlu olduğunu söyledi. Görme engelliler için internet ortamında sohbet edecek bir sayfa yapmanın kendisini zorladığını belirten Mutlu, Görme engelliler için Microsoft Messenger altyapısını kullanarak sohbet ortamı oluşturduk. Burada sayfaya yazılan bir cümle aynı anda tüm çevrimiçi bilgisayar kullanıcılara ulaşıyor. Sohbet sayfasını oluştururken görme engelliler için bilgisayar kullanımını konuşmaya çeviren ekran okuma programı jaws’ın yardımıyla işimiz kolaylaştı. Bu şimdilik oldukça önemli olumlu sonuçlar verdi” dedi.
 Gruba, İstanbul ve Ankara dahil 60’a yakın şehirden birçok katılımcının üye olduğunu söyleyen Mutlu, “Benim bilgisayara merakım vardı. Web tasarımı yapıp, program yazma konusunda da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Öğrendiğim yenilikleri sohbet ortamına aktararak arkadaşlarımla paylaşmaya çalışıyorum. Yenilikci çalışmalarına ağırlık vereceğim. Hedefimiz oluşturduğumuz bu ortamı daha da güzel hale getirerek sanal ortamda bir dostluk köprüsü kurmak” ifadelerini kullandı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir