Engellilerin Temel İnsan Haklarina Yoğunlaşmamiz Gerekli

Kategori : Genel |

Rehabilitasyon merkezlerindeki engellilerle ilgili basına yansıyan görüntüler hakkındaki soru üzerine de Bardakoğlu, yuvalardaki çocukların bedeni ve ruhi olarak her türlü tehlikeden ve yanlıştan uzak, manevi ve ahlaki değerlere bağlı şekilde yetişmesinin önemli olduğunu, bu konuda Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile ve ilgili diğer kurumlarla iş birliği içinde olduklarını, ülkemizde bu konuda gözle görülür olumlu adımların atıldığını söyledi.
     Parçalanmış ailelerin çocuklarıyla anne ve babasını kaybedenlerin yalnızlığı, kırgınlığı ve hayata küskünlüğünü önlemek için Allah ve insan sevgisini öne çıkarmanın, onlara manevi ve ahlaki değerler ile öz güven duygusunu aşılamanın önemine dikkati çeken Bardakoğlu, ”Çünkü o çocuklara ‘niye ben’ sorusunun cevabının verilmesi, onların hayata, kadere, kutsala ve kendine uzanan her yardım eline karşı buruk ve küskün olmaktan kurtarılması gerekiyor” dedi.

          Engellilere karşı acıma hissiyle değil, temel insan haklarına sahip bireyler olarak yaklaşılması gerektiğini vurgulayan Bardakoğlu, şunları kaydetti:
     ”Acıma hissiyle yapılan yaklaşım ve ilgiler, giderek o insanın dünyasında dışlanma duygusunu artırıyor ve sonuçta engelli kimse, kendisini toplumdan ayrı görmeye başlıyor. Engelliler, kimsesizler ve yaşlılar bizlere emanettir. Ailenin küçüldüğü, dünyevileşmenin arttığı, geçim derdinin öne çıktığı bir dönemde toplumun tüm kesinlerine karşı sosyal ve insani ödevlerimizi daha çok hatırlamalıyız. Kadın sığınmaevleri, kimsesiz çocukların ve sokak çocuklarının himayesine yönelik çabalar, huzurevleri, engellilerin temel insan haklarını sağlayıcı girişimler, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi, ataerkil anlayışa karşı kadın ve çocukların haklarının daha bilinçle korunması, bu yüzyılda üzerinde yoğunlaşmamız gereken önemli noktalardır.”
     Sosyal alanlarda kısa sürede sonuç almanın zor olduğunu ancak bu yolda ısrarla yürünmesi halinde orta vadede Türkiye’de belli bir zihniyet değişimi olacağına inandığını vurgulayan Bardakoğlu, ”Dün hepimizin görüp geçtiği ve üzerinde durmadığı bir yanlışlık, ayıp ve çirkin bir davranış, bugün ortak bir irkilmeye, öfke ve tepkiye yol açıyorsa, bu anılan zihniyet dönüşümü, sağduyunun ve paylaşılan sorumluluk duygusunun gelişimi adına fevkalade önemli bir gelişmedir. Bu gelişme aynı zamanda içimizdeki insani ve vicdani değerlerin din ve ahlak ile buluşmasını ve insanların yaptıkları haksızlıklara, ayıp ve çirkinliklere karşı ortaklaşa mücadele edebilmesi demektir” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.