Engelsiz Meslek Eğitimi Projesi

Kategori : Genel |

Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, hayata geçirecekleri ”Engelsiz Meslek Eğitimi Projesi”nin, zaman ve yer kavramını ortadan kaldırıp, insanlara her türlü teknolojiyi kullanarak kendini geliştirebilme şansı vereceğini bildirdi.
     Rektör Prof. Dr. Yılmaz, EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki ”Engelsiz Meslek Eğitimi Projesi” tanıtım toplantısında, Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Büyük işler, mühim teşebbüsler, ancak müşterek mesaiyle gerçekleşebilir” sözünü kendilerine slogan olarak aldıklarını söyledi.
     Sorumluluklarını, birlikte çaba göstererek yerine getirebileceklerine inandıklarını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, ”Büyük işlerimizin başında eğitim geliyor. Üniversiteler, modern teknoloji kullanılarak eğitim verilmesine rehberlik etmek zorunda olan kurumlar. EÜ, bu misyonu yerine getirmek üzere eğitime, bilimsel teknolojiyi, güncel teknolojiyi taşımaya çalışıyor” dedi.
     Üniversitelerin önemli misyonlarının başında sosyal sorumluluğun geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu:
     ”Uzaktan eğitim programının bir parçası olan Engelsiz Meslek Eğitimi Projesi, zaman ve yer kavramını ortadan kaldırıp, insanlara her türlü teknolojiyi kullanarak kendini geliştirebilme şansı verecek. Bunu yapması gereken kurumlar, üniversiteler. Uzaktan eğitimi, yer ve zaman sorunu çok daha belirgin olan bir gruba sunmak istedik. Bedelsiz bir sertifika programı olması konusunda şirkete teklifimiz oldu. Onlar da kabul etti. Ayrıca üniversite olarak engellilere yönelik çalışmalar içinde yer alıyoruz. Eğitim, sertifika, istihdam sağlıyoruz. İstihdam, yasaların bize gösterdiği oranlarda çalıştığımız arkadaşlarımızla gerçekleşiyor. İstihdamı belgeleyerek, daha geniş çapta uygulayabilir, yapabiliriz. Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için yapıları fiziki anlamda uygun hale getiriyoruz. EÜ, bu sorumlulukların bilincinde olan bir üniversite.”
     Prof. Dr. Yılmaz, uzaktan eğitim programının, yüksek lisans tezleri içinde yer alması konusunda YÖK’e başvurulacağını, eylülden itibaren işletme ve iktisat bölümlerinden başlayarak uzaktan eğitime yönelik adım atacaklarını, Ege Meslek Yüksekokulu programında yer alması konusunda da çalışma yapacaklarını bildirdi.
    
     -DİĞER AÇIKLAMALAR-
    
     EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rezzan Tatlıdil, sosyal sorumluluk bilinci içinde ücretsiz verilecek eğitimlerle bilgiyi geniş kitlelere yaymayı hedeflediklerini söyledi.
     Projenin yazılım sağlayıcısı Element Eğitim Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Eşkinat ise çağdaş yaşamın kapısı olan üniversitelerin herkese açık olması gerektiğini belirterek, ”Bu sosyal projenin devamını sağlayarak hayalimizi gerçekleştirmiş olduk. Yüzde 100 Türk yazılım mühendisleriyle Türk sermayesinin çabalarıyla yaratılan sistemin projede kullanılmasından büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.
     Topluma hizmet ederek ürünlerini tanıtma şansı yakaladıklarını ifade eden Eşkinat, projenin ilk ayağında 127 kişiye sertifika verildiğini, istihdama yönelik iş gücü artışına katkı sağladıklarını kaydetti.
     Proje Koordinatörü Reha Tartıcı da engelli eğitiminde e-sınıf sisteminin kullanımına ilişkin sunum yaptı.
     Konuşmaların ardından Eşkinat, desteklerinden dolayı Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a teşekkür plaketi verdi.
     Bedensel engellilerin bulundukları mekanda sürdürebilecekleri eğitimle meslek edinmelerine olanak sağlaması öngörülen proje kapsamında katılımcılar, dersleri internet üzerinden takip edebilecek. Ücretsiz programa başvurular, martta yapılacak.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.