Engelsiz Türkiye Projesi Bilgilendirme Toplantilari Devam Ediyor

Kategori : Genel |

RİZE (CİHAN) – ‘Engelsiz bir Türkiye için hep birlikte el ele’ sloganı ile yola çıkılan Engelsiz Türkiye Projesi bilgilendirme toplantısı Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Toplam 81 ilde yapılacak projenin Doğu Karadeniz ayağı Ordu, Giresun ve Trabzon’da yapılırken Rize, Gümüşhane Bayburt, Erzincan’da da önümüzdeki günlerde yapılacak. Programda engellilerin hakları nelerdir, engelli maaşı, engellilerin evde bakım ücreti, engellilerin istihdamı, engellilere yaşanabilir bir çevre nasıl yapılabilir, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden yeterince yaralanma yolları nelerdir gibi konularda bilgi veriliyor. Toplantında açılış konuşması yapan Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, özürlülerin hayatta yer almaları için yapılacak çalışmalar üzerinde bilgi verdi.


 Rize Valisi Kasım Esen ise yaptığı konuşmada; “Rize İl geneli engelli haritası çıkarırdı. Şimdi konuşma zamanı değil, iş üretme zamanıdır. Biz, Rize’de Sosyal Riski Azaltma Projesi uyguluyoruz. 60-70 sayfa olan bu proje Türkiye’de ender projelerdendir. Biz bu projeye çok önem veriyoruz. Kalkandere’de bütün evlere gidildi, bütün engellilerin ihtiyaç listesi çıkarıldı. Bunu tüm ilçelere yaymayı hedefliyoruz. Valilik binamızda Hasta ve Engelli Takip Merkezi kurduk, işitme engelliler için işaret dili kursları açtık. İşitme engellilere Müftü Mahallesi Çay-Kur Camii’nde cuma namazının vaaz ve hutbesi işaret diliyle anlatılmaktadır. Bu projeyi büyük ilçelere yaymak istiyoruz. Görme engellilere bilgisayar kursu açmak istiyoruz. Rize’de bu projeyi önemsiyoruz. Diğer İllerden daha iyi uygulanması için elimizden geleni yapacağız” diye konşutu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.