Engelsiz Üniversitelere Doğru

Kategori : Genel |

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, engelli öğrencilerin fiziki, mimari, eğitim ihtiyaçlarını ve bunlarla ilgili planlamaları yaparak üniversitelerle sıkı bir diyalog içinde olmayı hedeflediklerini belirterek, ”2012’ye kadar tüm çalışmalarımızı bitirip artık tüm üniversiteler engelsiz üniversite hüviyetine kavuşmuş olsun diyoruz” dedi.
         YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Özürlü Öğrenciler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Eriş, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2006 yılında Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği’nin çıkarıldığını anımsatarak, Özürlü Öğrenciler Komisyonu’nun da bu yönetmeliğe göre kurulduğunu anlattı.
         Komisyonu çok önemsediğini vurgulayan Eriş, üniversitelerin temsilcileriyle, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan yetkililerle engelsiz üniversite için ilk büyük toplantılarını yakın bir zamanda yaptıklarını söyledi. 
         Üniversitelere ”Engelsiz Üniversite Birimi”nin kurulması için yazı gönderdiklerini belirten Eriş, Ankara, Anadolu, Gazi, Boğaziçi gibi üniversitelerde bu birimin kurulduğunu ve ileri düzeyde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.
         Eriş, bu birimlerin öğrencilerin ihtiyaçlarını tespit ettiğini, onların ihtiyacına göre sınıflarda düzenleme yaptıklarını anlatarak, ”Ayrıca birimi aktif olarak çalışan üniversitelerin web sayfasında bilgilendirme yapılmakta, öğrencilerin o üniversiteyi tercih edip etmemesi ile ilgili olarak önceden bilgi alınması sağlanmaktadır” dedi.
         Atilla Eriş, bir üniversitenin engelli öğrencisi olmasa bile o üniversitede Engelsiz Üniversite Birimi’nin kurulacağını vurguladı.
         ”Biz her üniversiteden bir rektör yardımcısının bu konuyla ilgilenmesini ve görevlendirilmesini istedik” diyen Eriş, birimlerin başında bir rektör yardımcısının sorumluluğunda ilgili öğretim üyelerinin bulunduğunu belirtti. Eriş, üniversitelerin engelsiz üniversite birimi için altyapılarını oluşturmaya başladıklarını ve sistemin içerisinde engelli öğrencilerden de yararlandıklarını ifade etti.
        
         -ÜNİVERSİTELERİN ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİ DAĞILIMI-
        
         Üniversitelerin fakülte ve bölümler itibariyle özürlü öğrencilerin dağılımını derlediklerini anlatan Eriş, ”Örneğin, Anadolu Üniversitesi’nde 127, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 290, Fırat Üniversitesi’nde 19, Gazi Üniversitesi’nde 59 engelli öğrenci var. Şu ana kadar elde edilen verilere göre, üniversitelerde toplam 3 bin 287 engelli öğrenci bulunuyor” diye konuştu.
         Engelli öğrencisi az olan üniversiteler arasında Kafkas (1), Çankaya (1), Düzce (1), Ahi Evran (2), Bingöl (2) Galatasaray (1) Harran (5), Iğdır (3) üniversitelerinin bulunduğunu belirten Eriş, ”Şu anki verilere göre en çok engelli öğrencinin olduğu üniversiteler arasında ise Pamukkale (763), Ege (617) üniversiteleri geliyor” dedi.
         ÖSYM’den de 2006 yılından 2009 yılına kadar ÖSYS’ye başvuran engelli adayların sayılarını istediklerini belirten Eriş, 2006 yılında toplam bin 266, 2007 yılında bin 246, 2008 yılında bin 371 ve 2009 yılında ise bin 583 engelli öğrencinin sınava girdiğini belirtti.
         Eriş, şunları kaydetti:
         ”Bu bilgilerin hepsi bizim bundan sonra yapacağımız planlamalar için önemli.
         Engelli öğrencilerin fiziki, mimari, eğitim ihtiyaçlarını ve bunlarla ilgili planlamaları yaparak üniversitelerle bu konuyla ilgili sıkı bir diyalog içinde olmayı hedefliyoruz.
         Bütün amacımız, Avrupa standartlarında bu işi yapmak için kendimize koyduğumuz hedef,2012. 2012’ye kadar tüm çalışmalarımızı bu konuda bitirip artık tüm üniversiteler engelsiz üniversite hüviyetine kavuşmuş olsun diyoruz.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.