Eşinin Felç Olmasina Sebep Olan Belediye Otobüslerine Haciz Koydurdu

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde, belediye otobüsünden düşüp felç olan eşi Emine Aktan için hukuk mücadelesi başlatan Zihni Aktan, 130 bin liralık tazminatı ödemeyen Büyükşehir Belediyesi’nin 8 otobüsüne haciz koydurdu. Seferdeki belediye otobüslerinden birisi bugün trafik ekipleri tarafından bağlanarak otoparka çekilirken, diğer 7 otobüse de önümüzdeki günlerde el konulacak.
    Edinilen bilgiye göre, 2005 yılında Emine Aktan (43) oğlu Batuhan ile birlikte bindiği Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait yolcu otobüsünden İnönü Caddesi’ndeki otobüs duraklarında inmek istedi. Ancak bu sırada Y.B.’nin kullandığı otobüsün aniden hareket etmesi üzerine Emine Aktan ön kapıdan düştü. Başını kaldırıma çarpan Aktan. ağır yaralandı.

Beyin travması geçirip komaya giren talihsiz kadın, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Aktan, 6 ay sonra iyileşse de sağ kulağında orta derecede sağırlık, yüzünde felç ve sağ gözünde yüzde 20 oranında görme kaybı meydana geldi. Devlet Hastanesi’nin iyileşemez raporu verdiği Emine Aktan’a Adli Tıp Kurumu yüzde 22 engelli raporu verince talihsiz kadın malulen emekli olamadı. Tedavisinin tamamlanmasının andından 13 yıldır santral görevlisi olarak çalıştığı şirketine geri dönmek isteyen Aktan, emekliliğine 1.5 yıl kala işten çıkarıldı.
    Gelişmelerin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi aleyhine Bursa 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açan Emine Aktan’ın eşi Zihni Aktan, 2 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı. 20 Ocak 2009’da yapılan son duruşmada mahkeme, belediyeyi Emine Aktan ve eşi Zihni Aktan’a 73 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti. Ancak belediye faizi ile birlikte 130 bin TL’yi bulan tazminatı ödemeyince Zihni Aktan bu sefer belediye hakkında icra takibi başlattı. Aktan’ın başvurusu üzerine Bursa 11. İcra Müdürlüğü, mahkeme kararı doğrultusunda tazminatı ödememekte direnen Büyükşehir Belediyesi’ne ait 8 otobüs için haciz kararını uyguladı. Belediye’nin Siteler Mahallesi’ndeki otobüs duraklarına giden Zihni Aktan, elindeki icra kağıdıyla birlikte seferdeki otobüslerden bulabildiği bir tanesini trafikten men ettirdi. Polislerin gözetiminde bağlanan otobüs yediemin olarak otoparka çekildi. Belediye avukatlarının kendisine 100 bin liralık teklifte bulunduğunu belirten Zihni Aktan, “Kazadan sonra yuvam dağılma noktasına geldi. Eşim felç oldu. Beni sürekli oyaladılar. Yüce yargı hukuk dersi verince de bana pazarlık teklifinde bulunuyorlar. Araçları trafikten men ettirip alacağımı tahsil edeceğim. Sadece 4 yıl önce eşim için 40 bin TL masraf yaptım. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne kayıtlı olan 8 İkarus marka otobüsün 80 bin lira değerinde olduğunu biliyoruz. Kalan alacağım için de belediye başkanının makam aracına haciz koydurmayı düşünüyorum.” dedi. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.