Eşinin Terk Ettiği Engelli Kadin, 3 Çocuğuyla Yaşam Mücadelesi Veriyor

Kategori : Genel |

ADANA / CEYHAN (CİHAN) – Adana’nın Ceyhan ilçesinde eşi tarafından terk edilen konuşma ve yürüme engelli Kezban Tekbaş’ın(33), 3 çocuğuyla birlikte yaşam mücadelesi yürekleri burkuyor. 8 yaşındaki Ayça, günlerdir aç kalıyor ve annesinin bu durumuna üzüldüğünü söyleyerek gözyaşlarına boğuluyor çoğu zaman. Bota Mahallesi Şık Aziz Sokak Numara 25’te bulunan bir gecekonduda yaşayan Kezban Tekbaş,  11 yıl önce inşaat işçisi İbrahim Tekbaş ile evlenmiş. Bu evlilikten, Ayça (10), Cansu (8) ve Aziz (2) isimli 3 çocukları olmuş. Ancak 3. çocuğun doğumu gerçekleşince, Kezban Tekbaş, önce konuşma daha sonra fiziksel faaliyetlerini kaybetmiş. Bunun üzerine İbrahim Tekbaş eşi ve 3 çocuğunu terk ederek kayıplara karışmış. Cengiz Topel İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi Ayça Tekbaş, annesinin 2 yıl öncesine kadar hayat dolu birisi olduğunu, ancak küçük kardeşinin doğmasının ardından durumunun kötüleştiğini ifade etti.

 Herhangi bir gelirlerinin bulunmadığını kaydeden küçük kız, “Babam evi terk ettiğinden bu yana bize komşularımız bakıyor. Bazen aç yatıyoruz. Kardeşim Cansu ile benim okul masraflarımızı yine komşularımız karşılamaya çalışıyor. Annemi ve kardeşlerimi çok seviyorum. Devletin bizlere sahip çıkmasını istiyorum. Evimizde televizyon, buzdolabı yok. Ama ben bunları değil, annemin tedavi edilmesini istiyorum.” dedi.
 Komşularından Azize Özel ise ailenin hiçbir sosyal güvencesinin olmadığını belirterek, çocukların okuması için yardım edilmesi gerektiğini söyledi.
 Ailenin çok mağdur olduğunu ifade eden Özel, “Kezban hem zihinsel ve fizikler yeteneğini yitirdiği için bırakın çocuklarınkini kendi ihtiyaçlarını bile göremiyor. Muhtara ve kaymakamlığa defalarca gittik. Ailenin durumunu anlattık ama kimse gelmedi.” dedi.
 Öte yandan Tekbaş, çiftinin ikinci çocukları Cansu’nun dünyaya geldiğinde gittikleri hastanenin doktorunun aileyi bir daha çocuk yapmamaları konusunda uyardığını, ancak çiftin bu uyarıyı dikkate almadığı belirtildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.