Eskişehir Valiliği ‘Engelsiz Eskişehir’ Projesi Hazirladi

Kategori : Genel |

ESKİŞEHİR (CİHAN) – Eskişehir Valiliği, engelli vatandaşların sosyal yaşama katılımını artırmak amacıyla ‘Engelsiz Eskişehir’ projesi hazırladı. Projenin başlangıcı, işaret dili tercümanlığı kursuyla yapıldı. Vali Mehmet Kılıçlar, Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, kentteki ilk projeyi engellilere yönelik yaptıklarını söyledi. Engellilerin sosyal yaşamın içine katılması gerektiğini ifade eden Vali Kılıçlar, ”Kamu kurumlarına müracaat eden işitme engellilerin ne dediğini anlamak, derdini çözmek için işaret dili tercümanlığı kursu düzenledik. ‘Sizi İşitiyoruz’ sloganıyla hazırlanan proje kapsamında kamu çalışanları 120 saat kurs görecek.” diye konuştu.
Projenin uygulamaya konulacağı kamu kuruluşlarında memurların bunu angarya olarak görmemesini isteyen Kılıçlar, projeyle birçok hayatın kurtarılabileceğini vurgulayarak, “Bir hayat kurtarsak bütün çalışmalara değecek.” dedi.

Proje kapsamında ilk etapta Sağlık Müdürlüğü çalışanlarının kurs göreceğini belirten Kılıçlar, “Engellilere yönelik projeler bununla sınırlı kalmayacak. Valilik web sayfası engellilerin de kullanacağı şekilde yeniden hazırlanıyor.” şeklinde konuştu.
Vali Kılıçlar, engelliler için yaşam merkezi açmayı da düşündüklerini açıklayarak, “Merkezde engelliler bütün eğitimlerini alabilecek. İşi olmayan engelli merkeze uğradığı zaman kendinden bir şeyler bulabilsin istiyoruz.” ifadesini kullandı.
Vali Kılıçlar, proje kapsamında ‘engelsiz Eskişehir’ haritasını çıkaracaklarını belirterek, şunları söyledi: ”Harita engellilerin hangi kamu kurumuna veya restoranı rahat kullanacağını gösterecek. Engelliler için rehber niteliğinde olacak. Engellilerin mümkün olduğu kadar sosyal hayata katılması gerekir. Engelliler bizim bir parçamız. Bizden çok uzakta değiller. Annemiz, babamız veya kardeşimiz. Engellileri evden çıkarmalıyız. Eskişehir’de engellilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok projeyi hayata geçireceğiz.”
Konuşmanın ardından Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğretmeni Ersin Sırma, doktor, hemşire ve hasta bakıcıların da aralarında bulunduğu 60 kişilik sağlık personeline kurs vermeye başladı.
Proje kapsamında ilerleyen günlerde Müftülük ve Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları kurs görecek.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.