Evde Bakim Hizmeti Alan Yaşlilara Ziyaret

Kategori : Genel |

ADIYAMAN (CİHAN) – Sağlık Bakanlığı’nca uygulanan sağlıkta dönüşüm programının ana unsurlarından biri olan ‘hasta merkezli sağlık hizmeti sunulması’ amacıyla  Sosyal Destek Projesi (SODES) projeleri kapsamında, Adıyaman il merkezinde bulunan engelli ve yatağa bağımlı hastalara 82. Yıl Devlet Hastanesi tarafından evlerinde bakım yapılıyor.
    Evde bakım hizmeti alan Hipertansiyon, Kronik Akciğer ve Demans Geriatri hastası olan Ayşe ve Mehmet Çabuk çiftini Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, SODES’ten Sorumlu Vali Yardımcısı Aydın Börü, İl Sağlık Müdürü Dr. M. Emin Taş ve 82. Yıl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murtaza Yetiş evinde ziyaret etti.
    Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde Adıyaman Valiliği’nin desteği ve SODES Projesi kapsamında engelli ve yatağa bağımlı hastalara 82. Yıl Devlet Hastanesi’nce evde bakım hizmetleri verildiğini belirten Adıyaman Valisi Sodan, “Yaşamını bir başka bireye bağlı olarak sürdüren ve hastaneye gelemeyecek kadar yatağa bağımlı olan hastalara ve ailelerine rehabilitasyon, psikolojik destek ve tıbbi takip tedavi ve bakım hizmeti verilerek, bu hastalarımıza daha kaliteli bir yaşam sağlamayı hedeflemekteyiz.” dedi.
    Vali Sodan, 2005 yılından bu yana yaklaşık bin hastaya evde sağlık hizmeti ulaştırıldığını kaydetti. Sodan, şöyle konuştu: “Evde bakım merkezine başvuran hastanın hekim tarafından değerlendirilerek tedavi ve takip planı çıkarılıyor. Bu plan doğrultusunda 82.Yıl Devlet Hastanesi Şifa Hatun Evde Bakım Merkezi’nce belirlenen aralıklarla ekip ziyareti gerçekleştirilmek suretiyle hastaya her türlü bakım, takip ve tedavi yardımı yapılmaktadır. Hastanın kan tetkiklerinin alınması, reçetesinin düzenlenmesi, pansuman yapılması, sonda takılması ve benzeri her türlü ihtiyacı evinde karşılanarak, hastaneye gitmesine gerek bırakılmamaktadır.”
    Sodan, SODES kapsamında yürütülen Evde Bakım Projesi ile tüm vatandaşların yaşlı, engelli ve kronik hastalık sahibi hastalara sahip çıkmasını ve duyarlılık gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek, bu konuda duyarlılık göstererek bu projeyi yürüten ekibe teşekkür etti.
    Evde Bakım Hizmetlerinin, Adıyaman’da başarılı bir şekilde tatbik edilerek, örnek bir çalışma olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. M. Emin Taş ise daha önce belirlenen bir ekip aracılığıyla il genelinde hastaneye getirilmesi sıkıntılı olan ve kimsesi olmayan vatandaşların tespit edilerek, sağlık hizmetlerinin belirli aralıklarla evlerinde yapılarak tedavilerinin sürdürüldüğü bir proje olduğunu aktardı.              
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.