Evde Eğitim Gören Engelli Kardeşler Öğretmenlerine Kavuştu

Kategori : Genel |

EDİRNE (CİHAN) – Eve mahkum bir şekilde yaşayan Edirneli iki kardeş sonunda öğretmenlerine kavuştu. Aile, öğretmenlerin eve gelmesiyle büyük sevinç yaşadı.
Vücut fonksiyonlarının yüzde 80’ini yitiren 13 yaşındaki Bayram Tekin ile 10 yaşındaki kardeşi Nihat Tekin eğitimlerini evde görüyorlardı. Rehberlik Araştırma Merkezi’nin verdiği raporlar doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmenler engelli kardeşlerin evine gelerek ders veriyorlardı. Evde eğitim uygulaması sayesinde Bayram ilköğretim 7., Nihat ise 5. sınıfa geçmeyi başardı. Derslerinde oldukça başarılı olan Tekin kardeşler her dönem sonunda takdir ve teşekkür belgesi alıyordu. 6 yıl devam eden evde eğitim uygulamasına bu yıl da devam etmek isteyen aile, uzun süredir bürokratik işlemlerin sonuçlanmasını bekliyordu.

    Babaları inşaat işçisi olan kardeşlerin anneleri Berivan Tekin, yeni eğitim ve öğretim sezonu başlamadan önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden öğretmen talebinde bulundu. Talebi olumlu karşılanan anne, gerekli işlemlerin başlatılması için Rehberlik Araştırma Merkezi’ne yönlendirildi. Buradan onayın alınmasından sonra ancak öğretmen görevlendirilmesi yapılabiliyor. Rehberlik Araştırma Merkezi’nde yetkililerle görüşen anneye, öğretmenin görevlendirilmesi için bakanlığının onayının gerektiği ifade edildi. Anneden alınan evraklar bakanlığa gönderildi. Ancak okulların açılmasının üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen herhangi bir görevlendirme yapılmadı.
    Okula giden arkadaşlarından geride kalan engelli kardeşlerin eğitimlerine devam etmesi için yetkililerden yardım istemeye devam eden anne Berivan Tekin’in azimli çalışması sonunda sonuç verdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmenler eve gelerek ders vermeye başladı. Öğretmenlerin gelmesi nedeniyle anne ve engelli çocukları büyük bir sevinç yaşadı.
    Berivan Tekin, görevlendirmede emeği geçenlere teşekkür etti. İlk dersini almaya başladıklarını belirten Bayram Tekin, öğretmenlerine kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi. En büyük hayali yazarlık olan Nihat Tekin de, öğretmenlerinin gelişinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.