Faruk Çelik : Engelli Çocuğu Bulunan Kadınlara 5 Yıl Erken Emekli Olma Hakkı Verdik

Kategori : Genel |

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, laf değil iş üretmeye devam edeceklerini söyledi. Bakan Çelik, Bursa’nın Gemlik ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Merkez Müdürlüğünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de Sosyal Güvenlik Yasası’nın yıllardır konuşulduğunu ancak kendi dönemlerine kadar ciddi bir çalışma yapılmadığını belirtti. Tüm sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında topladıklarını, 71.5 milyon vatandaşı içine alan Genel Sağlık Sigortası’nı çıkardıklarını, 18 yaşına kadar tüm gençleri ücretsiz sigorta kapsamına aldıklarını hatırlatan Çelik, 250 bin yaşlı vatandaşın maaşlarının evlerinde teslim edilmeye başlandığını, engelli çocuğu bulunan kadınlara 5 yıl erken emekli olma hakkı verdiklerini belirtti.
     Bakan Çelik, tüm ilçelerde SGK merkezleri açacaklarını bildirerek, ”Vatandaşım artık sosyal güvenlik hizmeti için Bursa’ya gitmek zorunda kalmayacak. Modern devlet vatandaşa en yakın, en kolay yerden hizmet sunan devlet anlayışıdır” dedi.
     Daha sonra Gemlik Belediyesince yaptırılacak 11 Eylül İlköğretim Okulu’nun temel atma törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, amaçlarının sınıf mevcutlarını 25-35’e düşürmek olduğunu söyledi.
     Okulun 2009-2010 eğitim-öğretim yılında hizmete gireceğini ifade eden Çelik, ”Ne söz verdiysek hepsini yaptık. Şimdi de yeni döneme geçiyoruz. Yine sözlerimiz olacak. Onların da tarihinde yapılacağını göreceksiniz. Laf değil iş üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
     SGK Genel Başkan Vekili Fatih Acar da amaçlarının çocuklara, gelecek nesillere çok daha iyi bir Türkiye bırakabilmek olduğunu, vatandaş odaklı kamu hizmetini gerçekleştirebilmek için çalıştıklarını, bu anlamda Türkiye genelinde 435 yerde açılması planlanan SGK merkez müdürlüklerinden 78’incisini Gemlik’te açmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
     Acar, Gemlik’teki 32 bin sigortalının bundan sonra işlemlerini yaptırmak için Bursa’ya gitmek zorunda olmayacağını sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir