Fiziki Engellilere Özel Kiyafetler Tasarlaniyor

Kategori : Genel |

İZMİR (CİHAN) – Gazi Üniversitesi (GÜ) Mesleki Eğitim Fakültesi tarafından, fiziki yetersizliğe sahip kişilerin giyinme zorlukları incelenerek uygun kıyafetler tasarlanıyor.
 “Beyin Felçli Çocukların Giyinme Becerilerinde Giysiden Kaynaklanan Problemlerin Belirlenmesi ve Örnek Bir Uygulama” konulu çalışma, Ege Üniversitesi (EÜ) Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) tarafından düzenlenen proje sergisinde yer aldı. Proje danışmanı GÜ Mesleki Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuba Vural, insan için tasarlanan ürünler arasında giysilerin, kişilik özelliklerini, duygularını ve yaşam tarzlarını yansıtmanın yanında yaşam kalitesini de etkileyen önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi.


 Prof. Vural, “Fiziki engellilerin günlük yaşam faaliyetleri ve toplumla kaynaşmaları sözkonusu olduğunda, giysi faktörünün önemi daha da artmaktadır. Bu kişilerin giysilerinin, diğerlerinden farklı olarak konfor ve tasarımın kombinasyonundan oluşan fazladan bir değer taşıması, fonksiyonelliğin yanında vücut kusurlarını da belli etmemesi gerekir” dedi.
 Fiziki yetersizlik seviyelerinin, fertlerin yaşamında önemli yer tutan giyinme ihtiyaçlarını karşılayamamasına ve başkalarına bağımlı hale gelmesine sebep olduğunu kaydeden Prof. Dr. Vural, “Bu kişiler için şahsi ihtiyaçlarına yardımcı olan, en yüksek seviyede memnuniyet sağlayan, göze çarpmayan özellikler ve değişiklikler ilave edilmiş giysiler tasarlanarak bağımsızlıklarının arttırılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
 Vural, sözkonusu çalışmada, beyin felçli çocukların giyinme becerilerinde giysilerden kaynaklanan sıkıntıların tespit edilerek, bağımsızlık seviyelerini arttıracak fonksiyonel giysiler yapılmasının amaçlandığını kaydetti. Tuba Vural, şöyle dedi:
 “Bu amaç doğrultusunda çocukların giyinme becerilerindeki hareket kısıtlılıkları belirlenmiş, güçlük çekilen giysi bölümleri saptanmış, anne ve eğitimcilerin görüşleri de dikkate alınarak fonksiyonel giysi şekilleri oluşturulmaya çalışılmıştır.”
 Bu giysilerin fiziki yetersizliği olan çocuklara giydirilerek giyinme becerilerinin ölçüldüğünü açıklayan Prof. Dr. Vural, bu konuda eğitim kurumları ve hazır giyim sektörü açısından da önerilerde bulunulduğunu belirtti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.