Gönül Gözleriyle Çektikleri Fotoğraflarla Yarişmaya Girdiler

Kategori : Genel |

SİVAS (CİHAN) – Sivas’ta gözleri görmeyen 20 genç, gönül gözleriyle çektikleri fotoğraflarla yarışmaya katıldı.
Göz Görmezse Görür Yürekler Projesi kapsamında 20 görme engelli gençten önce nereleri ve neyi çekmek istedikleri soruldu. Onlardan kompozisyonları alındı. Daha sonra belediye ekipleri evlerinden özel araçlarla onları alarak istedikleri mekanlara götürdü. Proje koordinatörü Buket Doğan ve Ünal Torun engellilere istedikleri ortamı tasvir etti. Onlar da deklanşöre bastı. 20 genç böylelikle yaklaşık 400 fotoğraf çekti. Jüri üyeleri tarafından ilk elemede aday başına beş fotoğrafa indirildi. Sonra ise final fotoğrafları belirlendi. Dün akşam ise final fotoğrafları jürinin ve katılımcıların huzuruna çıkarıldı.
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen final gecesinde engelli gençler, görmeyen gözleri ile çektikleri fotoğrafları yarışırken söyledikleri şarkılar, çektikleri halaylar ve anlattıkları ilginç anılarla katılımcılara hoş vakit geçirdi.
Katılımcılar. gösterilerle eğlenirken jüri üyeleri birincileri seçmek için bir hayli zorlandı. Hiç görmeyenler kategorisinde ilk yapılan puanlamalar sonrasında üç tane üçüncü çıkınca jüri üyeleri üçüncüyü belirlemek üzere üç resmi tekrar görmek istedi. Yarışmanın sonunda nefesler tutuldu. Jüri, zor da olsa iki kategorinin ilk üçünü belirledi. Hiç görmeyenler kategorisinde şampiyonluğu Hayri Aslan, kendi köyündeki ağaçların arasından süzülen güneş ışıklarını çekerek kazanırken, ikinciliği Serkan Alim çayda çıra oyunundaki mumları fotoğraflayarak kazandı. Üçünlük ödülü ise babaannesinin Kuran-ı Kerim okurken aldığı hazzı fotoğraf karelerine sığdırarak Hülya Sönmez kazandı.
Az görenler kategorisinde ise şampiyonluk sonbahar yaprakları arasında Mevlana figürü fotoğrafı ile Osman Meşe’nin olurken; ikicilik Sivas’ta fayton fotoğrafı ile Hüseyin Gökçe’nin, üçüncülük ödülü ise Zeynep Gökçe’ye gitti.
Final gecesi ödül töreninde Sivas Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan eşleriyle birlikte hazır bulundu.
Şampiyonların ödüllerini protokol verdi.
Törende konuşan Belediye Başkanı Doğan Ürgüp,  görme engelliler arasında Türkiye’de ilk defa fotoğraf çekme yarışması yapıldığına vurgu yaparak, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.
Organizasyonu ilk duyduğunda çok heyecanlandığını belirten Ürgüp, ”Engelli insanlar toplumumuzun birer parçası. Onların belki gözleri görmüyor ama yürekleri her şeyi görüyor ve hissediyor. Onların hayatla ne kadar barışık yaşadıklarını bugün hepimiz gördük. Biz bu insanlarımızın her zaman yanında olacağız ve her türlü engeli aşmalarında onların yanında olacağız.” dedi.
Ödül töreninden sonra ise yarışmacıların çektikleri fotoğrafların sergisi açıldı.
Güzel Sanatlar Sergi Salonu’ndaki fotoğraf sergisi 5 gün süre ile açık kalacak.
Vali Ali Kolat’ın isteği üzerine fotoğraf sergisinin 10 okul ve Cumhuriyet Üniversitesi’nde de açılmasına karar verildi.
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.