Görme Engeline Takilmayan Bayan Judocunun Hedefi Avrupa Şampiyonluğu

Kategori : Genel |

 BURSA  (CİHAN) – Engeline takılmayan görme engelli bayan sporcu, ilk kez katıldığı turnuvalarda Türkiye birinciliği ve dünya ikinciliği kazandı, şimdiki hedefi Avrupa Şampiyonluğu.
    Bursa Altı Nokta Görme Engelliler Spor Kulübü sporcusu olan Neşe Çolak, görme engeline takılmadan örnek bir azimle başarı merdivenlerini bir bir tırmanıyor.
    Bursa daha önce Kick Boks ile ilgilenmesine rağmen son bir yılda başladığı judoda dereceleri ardı ardına toplayan Çolak, yeni başarıların peşinde. Bu yıl judoya başlamasına rağmen, Ocak ayında katıldığı Ankara’da düzenlenen ilk turnuvada Türkiye birinciliği kazanan Neşe Çolak, ardından seçildiği Milli Takım ile Antalya’da ki turnuvada 63 kiloda dünya ikinciliğini kazandı.
    Yeni hedefini gelecek yıl ki Türkiye şampiyonası ve Avrupa şampiyonası ile 2011’de yapılacak dünya oyunlarında şampiyonluk kazanmak olarak belirleyen Neşe Çolak, “Ben 2005’ten beri bu sporla ilgileniyorum, 2008 yılında da Altı Nokta Görme Engelliler Spor Kulübü’ne kayıt yaptırdım. Judoya ilk defa katıldım ve ilk katıldığım turnuvalarda şampiyonluk kazandım. Ayrıca daha önce Kick Boks’ta da yarıştım ve 2009’da bronz madalya kazandım. Ardından judoya kesin dönüş yaptım. Az da olsa tekme ve yumruğu farkedebildiğim için Kick Boks’u görenler yaptım, judoyu ise görmeyenlerde yapıyorum, çünkü görmeyenlerde Kick Boks yasak.” şeklinde konuştu.
    Judonun zevkli bir spor olduğunu belirten Neşe Çolak, “Ben başta spor yapmayı teşvik olmak üzere judoyu da herkese tavsiye ederim, hem sağlığa ve hem de ruhen rahatlamaya büyük faydası var. Vücut yapısı ve gelişim içinde faydalı. Ayrıca özellikle benim gibi görme engelliler için büyük faydası var, çünkü ani düşüşlerde nasıl davranmamız gerektiğini öğreniyoruz. Özellikle benim gibi görme engellilerin düşme olasılığı fazla bu nedenle düşüşlerde sakatlanmamamız için düşerken nasıl davranmamız gerektiğini bilmek çok önemli.” dedi.
    Turnuvalara sıkı bir şekilde hazırlandığını anlatan Çolak, hazırlıklarını özel bir spor salonu ve Altı Nokta Görme Engelliler Derneği bahçesinde yaptığını belirterek, “Turnuvalara sıkı bir şekilde hazırlanıyorum. Günde 3-4 saat çalışıyorum, hocalarımın desteği ile bütün engelleri daha rahat aştım. Arkadaşlara bu sporu tavsiye ediyorum, çünkü bizim gibilerin daha da sosyalleşmesini sağlıyor ve kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı oluyor. Sporun sağlığa faydası kadar, ruhsal olarak da büyük faydaları var. Ayrıca yeni çevre edinmemizi de sağlıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.