Görme Engelli Arkadaşindan Esinlenerek Ab Projesi Yapti

Kategori : Genel |

Doğuştan her iki  gözü de görmeyen Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi İngilizce  Öğretmenliği bölümü öğrencisi Ceren’in, dansla sosyalleşmesi dünya  engellilerine model oldu. ÇÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünün spastik öğrencisi Zeliha  Eldem’in (25), hazırladığı AB destekli ”Ceren’in Dünyası” adlı proje  kapsamında, Adana’ya gelen Romana, Çek Cumhuriyeti ve İspanyol  engelliler dans ederek, kaynaştılar. 17 Temmuz Perşembe günü düzenlenen gösteri ile Adanalıların karşısına  çıkacak söz konusu ülke dansçıları, cuma günü kentten ayrılacak. Yaşları 17 ile 26 arasında değişen, ortopedik ve görme engelli ya da  spastik gençler, sunacakları dans gösterisinin provalarında şen  görünümleriyle dikkati çekti. Projeyi hazırlayarak Avrupa Birliği (AB) fonlarından 17 bin avro destek  almayı başaran spastik engelli Zeliha Eldem, yaptığı  açıklamada, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Merkezinin  katkılarıyla gerçekleştirdiği projenin kendisini heyecanlandırdığını  söyledi.
       Projenin doğuş öyküsünün kendisini derinden yaralayan bir olay olduğunu  anlatan Zeliha, şöyle devam etti:
       ”Okulumuzda görme ve bedensel engelliler de var. Ben görebildiğim ve  yürüyebildiğim için kendimi şanslı kılıyorum. Her ne kadar hareket  yeteneğim sınırlı olsa da istediğim yere gidebiliyor, dünyayı  görebiliyorum. Oysa, okulumuzda Ceren adında doğuştan gözleri görmeyen  İngilizce öğretmeni adayı bir arkadaşımız vardı, birinin yardımı olmadan  adım atamıyordu. Onun içine kapanık hali hep dikkatimi çekiyor ve bu  durumdan üzüntü duyuyordum.
       Yaptığımız yönlendirmelerle Ceren, adeta kabuğunu kırıp dansa başlayınca  bambaşka bir insan oldu. Kendine özgüveni arttı, çevresiyle iletişim  kurmaya ve hayata daha pozitif bakmaya başladı. Bundan yola çıkarak  ‘Ceren’in dünyası’ adı altındaki bu projenin, tüm dünya engellilerine  ışık tutmasını sağlamak istedim.”
       Eldem, projenin sadece engellileri sosyalleştirmeyi değil, engeli  olmayan bireylerin de engellilerle kaynaşmasını sağlamayı amaçladığını,  bu nedenle projede engelsiz bireylerin de yer aldığını kaydetti.
       Proje kapsamında Adana’da çeşitli etkinlikler yapacaklarını anlatan  Eldem, bunlar arasında halka açık ücretsiz dans gösterisinin de  bulunduğunu söyledi.
      
       -”DANS İNSANLARIN SOSYALLEŞME ARACIDIR”
      
       Proje görevlilerinden Aysun Demirdöğen ise dansın iyi bir sosyalleşme  aracı olduğunu belirterek, ”Bu proje bir başlangıç ama ben inanıyorum  ki tüm dünya ülkeleri bunu model alacak” dedi.
       Engellilerin dans ederken adeta başka bir dünyada yaşadıklarını  hissettiğini belirten Demirdöğen, ”Dans, insanın beyin gücünün beden  üzerinde motiflenerek sunulmasıdır. Bir kez dansa başlayan engelli  bireyin bundan bir daha vazgeçeceğine ihtimal vermiyoruz” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.