Görme Engelli Biriktirdiği Telefon Parasını Gazzeli Kardeşlerine Gönderdi

Kategori : Genel |

Görme engelli lise öğrencisi Eylül Canbazoğlu görme engelliler için özel hazırlanmış cep telefonlarından almak için biriktirdiği bütün parayı Gazzeli kardeşleri için bağışladı. Bir yıldır kumbarasında biriktirdiği tamamı bozuk 160 YTL’yi okul müdürünün masasına bırakan Eylül, ağlayarak” Filistinli çocuklar ateş altında yaşama mücadelesi verirken ben o telefonla konuşamam öğretmenim.” dedi. İsrail’in Filistine yönelik düzenlemiş olduğu saldırı toplumun her kesiminin tepkisini çekmeye devam ediyor. Dünyanın her yerinden insanlar saldırıyı kınarken Türk halkı da din kardeşleri için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Düzenlenen yardım kampanyalarına kadın, çocuk herkes ilgi gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan yardım kampanyasında da okulda milyonlarca lira para toplandı. Birçok insanın fedakarlık ederek cebindeki son parasını verdiği kampanyaya gönül gözü ardına kadar açık olan görme engelli lise öğrencisi Eylül Canbazoğlu’nun fedakarlığı damga vurdu.

Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi öğrencisi Eylül, görme engelliler için özel olarak tasarlanmış olan cep telefonuna sahip olmak için bir yıldır harçlıklarını biriktiriyordu. Filistin’de yaşanan dramı duyduğunda parasını bağışlamaya karar vermişti. Okul’da Filistinli kardeşleri için para toplandığı söylendiğinde kumbarasını okula götürüp müdürün masasının üzerine bıraktı. Tamamı bozukluk olan 160 YTL’yi ağlayarak öğretmenine teslim eden Eylül, ” Filistinli çocuklar ateş altında yaşama mücadelesi verirken ben o telefonla konuşamam öğretmenim. Ben telefonu her zaman alabilirim ama kardeşlerimiz orada aç susuz” dedi. 16 yaşındaki Eylül’ün bu davranışı karşısında odada bulunanlar gözyaşlarını tutamadı.
Okul Müdürü Mustafa Demirci Eylül’ün fedakarlığının okuldaki arkadaşlarını da teşvik ettiğini söyledi. Öğrencilerin harçlıklarını hiç düşünmeden bağışladığını anlatan Demirci, ailelerin de bu konuda çocuklarını desteklediğini vurguladı.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in imzasıyla il valilerine gönderilen genelge ile okullarda Gazze için yardım toplanmaya başlanmıştı. Kampanya’ya ilk bağışı 2 bir ytl ile Bakan Çelik yapmıştı. Bu çerçevede okullara zarflar gönderilmiş ve okul aile birlikleri tarafından öğrenci velilerine ulaştırılmıştı. Türkiyenin dörtbir yanından okulların destek verdiği kampanya bugün sona eriyor.

Kaynak: Zaman Ayşegül Aybar

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.