Görme Engelli Emekli Müezzin Kur’an-I Kerim’i 9 Ayda Ezberledi

Kategori : Genel |

EDİRNE (CİHAN) – Edirne’de yaşayan görme engelli emekli müezzin Saadettin Gül (55) Kur’an-ı Kerim’i 9 ayda ezberlemiş. Saadettin Gül (55) doğuştan görme engelli. Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Molla Hasanlar Köyü’nde dünyaya geldi. 11 yaşına geldiğinde Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye karar verdi. Görme engelli olmasına rağmen Kur’an-ı 9 ay gibi bir sürede ezberlemeyi başardı. Hafızlık kursundan sonra İstanbul Fatih Camii’nde din dersi almaya başlayan Gül, öğrendiklerini Balıkesir merkez ve Tekirdağ’ın ilçelerinde öğrenci okutarak aktardı. Daha sonra sınava girerek müezzinlik yapmaya hak kazanarak Edirne’ye yerleşen Saadettin Gül, şehrin en önemli tarihi camilerinden biri olan Üç Şerefeli’de müezzin oldu. Tam 16 buçuk yıl görev yaptıktan sonra emekli oldu.

 Biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki çocuğu bulunan emekli müezzin Üç Şerefeli Camii’nin tadilatta olması nedeniyle Perşembe ve Cuma günleri Tamburacılar Camii’nde kılıyor. Gözleri görmemesine rağmen büyük azim göstererek hafız olmayı başaran Saadettin Gül, görev süresince Kur’an-ı Kerim’i ve ezanı on ayrı makamda okudu. Hafızlık sürecini anlatan Gül, insanın istemesi durumunda başaramayacağı bir şeyin olmadığını söyledi.
 Küçük yaşlarda hafızasının daha güçlü olduğunu belirten Saadettin Gül, “Hafızlığa başladığım zaman 11 yaşındaydım. Hocamız Kur’an’ın bir sayfasını üçe bölüyordu. Sonra her bölümü üç kez okuyordu. Ben de takip ediyordum. Ve bu şekilde 9 ay içerisinde ezberi tamamladım. Şimdi çocuklarıma tavsiye ediyorum. Eğer ben başardıysam onların da başarabileceğini söylüyorum” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.