Görme Engelli Helin, Gönül Gözüyle Kulaç Atti

Kategori : Genel |

Malatya’da 8 aylıkken geçirdiği trafik kazası nedeniyle gözlerini yüzde 90 kaybeden 9 yaşındaki Helin İdil Öztürk, engeline rağmen hayata küsmeyerek başarıdan başarıya koşuyor. Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 2010 yılı faaliyet programı çerçevesinde Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlediği ”Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası’na katılan Öztürk, burada elde ettiği derecelerle engelli olmanın, başarıya engel olmadığını gösteriyor. Genç Helin, çevresindekilerin yeteneğini keşfetmesi ile 4 ay önce yüzmeyi öğrendi, sonrasında yapılan şampiyonada 3 altın madalya kazandı. Malatya Görme Engellileri Derneği sporcularından Helin İdil Öztürk, yaptığı açıklamada, engelli olmanın her alanda zorluğunun olduğunu belirterek, bunların aşılmasının zor olmadığını söyledi.
         Malatya’da çok fazla sosyal imkanları olmamasına rağmen çalışarak ve isteyerek başarı sağladıklarını dile getiren Öztürk, 4 ay içerisinde öğrendiği yüzmeyle getirdiği başarının mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
         Öztürk, şunları anlattı:
         ”Yüzmeye 4 ay önce başladım ve çok sevdim. Bu yüzden çok çalıştım, kısa sürede başarı gösterdim. Yarışmalara giderken umutluydum, çünkü hocalarım ve babam benimle çok ilgilendi. Eğitim her engeli aşar. Benim için görmemek engel değil, önemli olan eğitim ve çok istemek. Yarışmalarda Malatya’ya 3 tane altın madalya kazandırdım. Mutlu ve gururluyum.”
         Sudayken herşeyi unuttuğunu ve kendisini bir balık gibi hissettiğini dile getiren Öztürk, ”Yüzmeyi seviyorum. Bundan sonra amacım, kendimi geliştirmek ve milli takımda mücadele etmek. Benim yaşımda olup, gözleri görmelerine rağmen sporla ilgilenmeyen arkadaşlarım var. Herkes yeteneğine göre mutlaka spor yapmalı. Hemen pes etmemek, başarıyı getiriyor” diye konuştu.
         Helin İdil Öztürk, Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 2010 yılı faaliyet programı çerçevesinde Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlediği ”Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası’ndaki 50 metre serbest, 200 metre serbest ve 100 metre sırtüstü yüzme müsabakalarında altın madalya aldı.
        
         -”10 PARMAĞINDA 10 MAĞRİFET”-
        
         Helin’in babası Mehmet Öztürk ise, kızlarının başarısının kendilerini çok sevindirdiğini belirterek, kızının küçücük yaşına rağmen her engeli aşabilecek güce sahip olduğunu söyledi.
         Mehmet Öztürk, şunları ifade etti:
         ”Kızım 2002 yılında geçirdiğimiz trafik kazasında annesini kaybetmenin yanı sıra, gözlerini de kaybetti. O günden beri bir baba olarak ona engelli olduğunu hissettirmemek için mücadele ettim.
         Görme engelliler için birçok spor dalı var. Ancak yüzmenin Helin’e daha faydalı olacağını düşündük. Önce sağlık için başladık yüzmeye. Helin’in suda duruşu hocalarını da bizi de çok etkiledi. Yüzmeye başladığı ilk günden anlamıştım böyle bir başarı getireceğini.”
         Helin’in sürekli kendisiyle barışık olduğunu ve her sorunun üstesinden geldiğini anlatan Mehmet Öztürk, şunları kaydetti:
         ”O çok özel bir çocuk. Olaylar karşısındaki duruşu bazen beni bile şaşırtıyor. Gittiği yere kadar ondaki potansiyeli ortaya çıkarmak için yanında olacağım. Eğitiminin yanında sporla iç içe yaşamasını istiyorum. Müsabaka onun için bir başlangıç oldu. Kızım engelli olduğu için hiç bir zaman saklamadım. Her zaman kişiliğini özgürce geliştirmesini istedim. Şimdi benim başaramadığımı kızım başarıyor. Saz, flüt, org çalıyor. Bilgisayarı da 10 parmak yazabiliyor. Dinlediği bir müziğin anında notasını çıkarabiliyor. Dersleri de çok iyi. Helin’in 10 parmağında 10 marifet var diyebiliriz.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.