Görme Engelli Judocunun Yeni Hedefi Avrupa Şampiyonluğu

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – Görme engelli sporcu Ferdi Babacan, ilk kez katıldığı halter turnuvasında Türkiye ikincisi oldu. Aynı zamanda judo yapan Babacan bu dalda ise Türkiye beşinciliği elde etti. Genç sporcunun şimdiki hedefi ise Avrupa şampiyonu olmak.Bursa Altı Nokta Görme Engelliler Spor Kulübü sporcusu Ferdi Babacan, görmemesine rağmen başarı merdivenlerini bir bir tırmanıyor. Daha önce halter yapan Babacan bu dalda kazandığı Türkiye ikinciliğinin ardından geçen yıl judoya başlamıştı. Judoda Türkiye beşinciliği kazanan Babacan, bu alanda gözünü Avrupa şampiyonluğuna dikti. Bir iş kazası sonucu görme yeteneğini kaybettiğini ifade eden Babacan, “Yüzde 20’lik bir görme yeteneğine sahibim. Geçen yıl düzenlenen halter şampiyonasında 82 buçuk kiloda Türkiye ikinciliği kazandım. Ardından 2009-2010 Türkiye judo turnuvalarına katıldım. Orada da Türkiye beşinciliği elde ettim.” dedi.


    Çalışmalarına Atatürk Spor Salonu ve Altı Nokta Görme Engelliler Derneği bahçesinde devam ettiğini belirten Babacan, yeni hedefinin Türkiye şampiyonası ve Avrupa şampiyonası olduğunu kaydetti.
    Çalışmalarında kendine destek veren herkese teşekkür eden Babacan, şöyle konuştu;
    “Ben arkadaşlarıma sporun her dalını, özellikle judoyu herkese tavsiye ederim. Hem sağlığa ve hem de ruhen rahatlamaya büyük faydası var. Vücut yapısı ve gelişimi içinde faydalı. Özellikle benim gibi görme engelliler için büyük faydası var, çünkü ani düşüşlerde nasıl davranmamız gerektiğini öğreniyoruz ve ani sakatlanmalara karşıda önleyici oluyor.”
    Judonun göründüğü kadar zor bir spor olmadığına işaret eden Ferdi Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü;
    “İlk etapta zor görünüyor ama alıştığınız zaman zorluğu kalmıyor. Vücudunuz esneklik kazanıyor, bizim gibi görme engellilere daha atik ve canlı olmamızı sağlıyor. Engelli arkadaşlarımız evlerine kapanarak hayattan soyutlanacaklarına sporla ilgilenseler, hem kendileri hem de çevrelerine faydalı olabilirler. Ayrıca hayatı daha yaşanılır ve zevkli kılabilirler. Bunun yanında sporla kendilerine güvenleri artacaktır ve kimseye yük olmadan yaşayabileceklerdir. Herkese spor yapmayı özellikle judoyu tavsiye ediyorum.”

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.