Görme Engelli Kardeşler Azmedip Okudular Şimdi İş Bekliyorlar

Kategori : Genel |

Kütahya’nın Şaphane ilçesine bağlı Gürkuyu  köyünde yaşayan biri üniversite diğeri lise mezunu görme engelli  kardeşler, işe yerleştirilebilmeleri için yetkililerden yardım bekliyor. Ali Rıza Yavuz (24), yaptığı açıklamada, İzmir’de Aşık  Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulu ve Karabağlar Cumhuriyet  Lisesinden mezun olduktan sonra Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Fen  Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü kazandığını söyledi. Bu bölümü de bitirerek mezun olduğunu dile getiren Yavuz, ancak 2006  yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) 82 puan almasına  karşın bir işe yerleşemediğini anlattı.
       Yavuz, kamu ve özel sektörde belirli oranda engelli istihdam etme  zorunluluğunun bulunduğunu belirterek, ”Hayatımın geri kalan kısmında  tüketen değil, üreten olmak istiyorum” dedi.
       Recep Yavuz (21) da ilköğretim ve liseyi ağabeyinin devam ettiği  okullarda bitirdiğini, bilgisayarlı santral operatörlüğü kursundan  sertifika almasına rağmen bir işe yerleşemediğini bildirdi.
       Kardeşler, ailelerinin ekonomik durumlarının zayıf olduğunu ifade  ederek, zor koşullarda öğrenim gördükten sonra bir işe  yerleştirilebilmeleri için yetkililerden yardım talep etti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.