Görme Engelli Kardeşlerin Örnek Yaşam Mücadelesi

Kategori : Genel |

ZONGULDAK (CİHAN) – Zonguldak’ta doğuştan görme engelli iki kardeş, beraber kaldıkları evde örnek bir yaşam sergiliyor.
Kimseden yardım almadan, ev işlerinden alışverişe kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen görme engelli kardeşler, sosyal faaliyetlere katılmaktan da geri kalmıyor. Bundan bir yıl önce ölen annelerinin de 2,5 yıl yatağa mahkûm kaldığı sırada bakımını üstlenen görme engelli kardeşlerin en büyük tutkusu ise radyo dinlemek.
Alınan bilgiye göre, akraba evliliği yapan öğretmen Recep-Fatma Kadem çiftinin 5 çocukları çeşitli rahatsızlıklardan ölürken, doğuştan gözleri görmeyen Nazmiye (53) ve Asuman (51) Kadem kardeşler hayata tutundu.


Öğretmenlik yapan babalarının tayini çıkıp bir süre kaldığı Gaziantep’te yatılı okulda braille ‘görme engelliler için kabartılmış noktalar oluşan alfabe’ ile okuma yazma öğrenen Nazmiye ve Asuman kardeşler, daha sonra aileleriyle Zonguldak’a döndü.
Nazmiye ve Asuman kardeşlerin, 32 yıl önce kalp krizinden babaları, 1 yıl önce de 2,5 yıl yatağa bağımlı olan anneleri vefat etti. Bir birlerine olan sevgi ve saygılarıyla hayata tutunan kardeşler, evlerine gelen misafire ikramda bulunmadan göndermiyor.
Nazmiye Kadem, çocukken evde yürüdükleri sırada sürekli yere düştüklerini, kendi gayretleri ile ayağa kalkmaları için anne babalarının kesinlikle yardım etmediğini söyledi. Fırsat buldukça televizyonu açarak sesleri dinlediklerini belirten Kadem, karanlık bir dünyada yaşamaya artık alıştıklarını ifade ederek, ”Görme engelli olmamıza rağmen hayata hiç küsmedik. Gençlik yıllarımızda güneşi ve renkleri çok merak ederdik. Ama yaşımız ilerledikçe o merakımız da kalmadı. Aslında ben ve ablamla evlenmek isteyen çok oldu, halen de var. Ama biz kesinlikle evlenmeyi düşünmüyoruz. Bizim gibi durumda olanlara tavsiyemiz, hayata küsmesinler, sıkı sıkıya sarılsınlar. Bizim yaşantımızın örnek olmasını istiyoruz. Bizi hayata bağlayan en önemli şey birbirimize olan sadakatimizdir.” şeklinde konuştu.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.