Görme Engelli Santralci, 8 Bin Telefon Numarasini Hafizasinda Tutuyor

Kategori : Genel |

KOCAELİ  (CİHAN) – Kocaeli İzmit Belediyesi’nde, satral memurlarının hepsi görme engelli. Ancak yaptıkları iş ile hiçbir engeli olmayan santral memurlarından çok çok iddialı. Belediye santral memurluğunda çalışan Rıdvan Demircioğlu, 8 bin telefon numarasını ezberinde tutuyor. Görme engelli vatandaşların normal hayattan soyutlanması Türkiye’de en büyük sosyal sorunlardan biri. Bu soyutlanmayı engellemek amacıyla yasa üstüne yasa çıkartılırken Kocaeli’nin İzmit Belediyesi Santral dairesindeki üç görme engelli personel, fırsat verildiğinde engellilerin her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini gösteriyor. Santralde çalışan Rıdvan Demircioğlu ise, hafızasında tuttuğu 8 bin telefon numarasıyla herkesin ilgi odağı olmuş durumda.

 
 19 yıl önce girdiği  İzmit Belediyesi’nde bugün hafızasında binlerce telefonu tutan Demircioğlu, işe girdiğinde olumsuz tepkilerle karşılaştığını anlattı. Çevresindeki insanların “sen yapamazsın, daha kolay bir iş bulmalısın” sözlerine aldırış etmediğini belirten Demircioğlu, arkadaşlarıyla beraber burada engellilerden de en üstün düzeyde verim alınabileceğini gösterdiğini söyledi. Yaptığı işte 19 yıl çalışmanın bir rekor olduğuna değinen Demircioğlu bunun nedeni olarak da halkla birebir iyi diyaloglar kurmalarını gösteriyor.
 Hafızasında 8 bin telefon numarasının kayıtlı olduğunu belirtten Demircioğlu, “Beni arayanlar numara söylemiyor; annemi, eşimi bağlar mısın diyorlar, ben de bunları hiç zorlanmadan yapıyorum” dedi. Bu kadar güçlü bir hafıza için özel bir çaba gerekmediğini sözlerine ekleyen Demircioğlu, şöyle devam etti: “Ben sadece  rehabilitasyon merkezinde 5 ay bir eğitim aldım. Bunun dışından herhangi ek bir eğitim almadım. Bence burada önemli olan şey insanın işini severek yapması. İki üç yıla kadar 5 bin telefon numarası biliyordum. Ama bugün buna 3 bin numara daha ekledim. Eğer işimi sevmeseydim bu mümkün olmazdı” dedi. Demircioğlu, bu işte normal çalışandan kesinlikle daha iyi olduğunu çizerken, normal bir insanın önünde rehber varken böyle beyni zorlayan şeylere gerek duymayacağına dikkat çekti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.