Görme Engelli Üniversiteli Gencin Azmi

Kategori : Genel |

Konya’da doğuştan görme engelli genç, hem  üniversitede okuyor hem de Yüksek Öğretim Kurulunda (YÖK) santral memuru  olarak çalışıyor. Engelli Özgür Şahin (23), AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçilik  yaparak geçimini sağlayan bir babanın 3 çocuğundan biri olduğunu söyledi. Doğuştan görme engelli olduğunu ifade eden Şahin, ”Başta çok doktora  gittim ancak görmemin imkansız olduğunu öğrendikten sonra bu durumu  kabullenmekten başka çarem kalmadı. Bu yüzden her işimi kendim yapmaya  gayret gösterdim” diye konuştu. Ailesinin her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da kendisine yardımcı  olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti: ”Eğitim hayatımı hep ailemden uzak, il dışında sürdürmek zorunda  kaldım. 7 yaşında İzmir Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’na  gittim.

 Okuyabilmek için çok küçük yaşlarda, Antalya’da oturan ailemden  ayrılmak zorunda kaldım. Arkadaşlarımın ve öğretmenlerimin yardımı, ses  kayıt cihazları ve azmim sayesinde başarılı oldum. Ortaokulda girdiğim  Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nı kazanarak Isparta’ya  yerleştim. Lise biter bitmez 2003 yılında ÖSS’de başarılı oldum. Konya  Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü  kazandım. Birçok takdir ve teşekkür belgesi aldım.”
       Geçen yıl bitirmesi gereken okulunu devamsızlık ve sınavlar nedeniyle  bir yıl uzatmak zorunda kaldığını belirten Şahin, şunları söyledi:
       ”2 yıl önce, engellilere yönelik sınavı kazandım. YÖK’te santral memuru  olarak çalışıyorum. Aileme yük olmamak için işe başlayınca okula çok  fazla gidemedim ve bölümüme bir yıl daha devam etmek zorunda kaldım. Bu  yıl okulum bitiyor. Başarının insanın kendi elinde olduğuna  inananlardanım. ÖSS’ye girecek arkadaşlara heyecanlanmamalarını tavsiye  ediyorum. Başarısız olunca unutmasınlar ki hiçbir şey hayatın sonu  değil. Sabretmeleri gerekiyor. Hayatta en kötü şey olumsuz düşünmek.  Unutmasınlar, ben üniversiteyi görmeyen gözlerimle kazandım.”
       Şahin, otomobil kullanmayı çok istediğini ancak bunun imkansız olduğunu  sözlerine ekledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.