Görme Engelliler Bastondan ”Sensör”le Kurtulacak

Kategori : Genel |

Kocaeli’de okullarının önündeki görme engelli bir seyyar satıcıdan etkilenen 2 ilköğretim öğrencisi, önlerine çıkan nesneler konusunda çıkardığı sesle görme engellileri uyaracak bir cihaz tasarladı. Darıca Kazım Karabekir İlköğretim Okulu öğrencileri Muhammet Enes Kepil ve Recep Danacı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliği ile Türkiye genelinde düzenlenen ”Bu Benim Eserim” adlı matematik ve fen bilimleri proje yarışmasında ikinci oldu. 13 Mayısta Ankarada düzenlenen törende ödüllerini alan öğrencilerden Kepil, AA muhabirine, söz konusu proje yarışmasına katılmaya karar verdikleri zaman yapmayı düşündükleri herhangi bir projeleri olmadığını söyledi.


         ”Yarışma için proje düşünürken okulun önünde görme engelli bir seyyar satıcı gördük. Yardım almadan yürüyemiyordu” diyen Kepil, kendilerini çok etkileyen bu olayın ardından engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir proje hazırlamaya karar verdiklerini kaydetti.
         Bunun için çalışmalara başladıklarını ve ”Akıllı Kolye” adlı projeden önce 2 farklı proje daha hazırladıklarını ancak başarılı olamadıklarını ifade eden Kepil, sözlerini şöyle sürdürdü:
         ”Çalışmalarımız sonucu otomobillerde park sensörlerinden yola çıkarak ‘Akıllı Kolye’yi yaptık. Cihazda ultrasonik sensör kullandık. Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracağına inandığımız ‘Akıllı Kolye’ görme engellilere 1, 1.5 metre önlerindeki herhangi bir engeli çıkardığı sesle uyarmakta. Cihaz yaklaşık 45 TL maliyetli. Görme engellilerin yürürken ihtiyaç duydukları bastonun yerini alabilecek bir cihaz tasarladık. Bunun için de çok mutluyuz. Bundan sonra da benzer şeyler yapabilmek için çalışacağız.”
         Danacı ise birilerinden yardım almadan yürüyemeyen engelliyi gördüklerinde buna üzüldüklerini ve ”Engellilere nasıl yardımcı olabiliriz?” diye düşündüklerini söyledi.
         Daha sonra söz konusu projeyi geliştirdiklerini ifade eden Danacı, ”Bu kadar başarılı olacağımızı hiç düşünmemiştim. 33 bin 284 proje arasından ikinci olduk. Sonuçları öğrenince çok sevindik. Artık görme engelliler yalnız daha rahat hareket edebilecek” dedi.
         Darıca Kazım Karabekir İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Saliha Çomak da öğrencilerinin 2009 yılının eylül ayında proje çalışmalarına başladıklarını ve çok emek verdiklerini söyledi.
         Öğrencilerinin engellilerin hayatlarını bir nebze kolaylaştıracak bu anlamlı proje ile Türkiye çapında derece yapmalarının kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Çomak, bundan sonra da başarılarının devam edeceğine inandığını dile getirdi.
         Okul Müdürü Ramazan Üzümcüoğlu ise idare olarak öğrencilere proje çalışmaları sırasında gereken her türlü desteği verdiklerini, bundan sonra da benzer çalışmalarda öğrencilere desteklerinin devam edeceğini kaydetti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.