Görme Engelliler Erciyes’te Sabah Yürüyüşü Yaptı

Kategori : Genel |

KAYSERİ (CİHAN) – Görme engelli oldukları için birçok sosyal aktiviteleri yerine getiremeyen beyaz bastonlular, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri Temsilciliği’nin düzenlediği etkinlikte ilk kez sabah sporu yaptı.
    Erciyes Dağı’nda sabah sporu yapma fırsatı bulan beyaz bastonlular, hayatlarında ilk kez de teleferiğe bindi. Görme engelliler, dağdaki yürüyüş ve teleferikte kendilerine eşlik eden akrabalarının anlatımıyla çevrede neler olup bittiğini, doğa güzelliklerini anlamaya çalıştı. İki saat süren yürüyüş sonrasında mutlu oldukları gözlenen görme engelliler, sık sık bu programların sadece görme engelliler için değil diğer engelliler için de yapılmasını istedi.

    Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu ve Erciyes Kar Kaplanları, görme engelliler için etkinlik düzenledi. 100 kadar görme engeli ilk kez Erciyes’te, ‘beyaz yürüyüş’ adı verilen etkinlikte gönül gözleri ile sağlıklı yaşam sporu yaptı. Görme engelliler, beyaz bastonla yürüdü, türküler söyledi, kahvaltı yaptı, telesiyejle gezdi.
    HİS ve Kar Kaplanları, bugüne kadar çoğu evlerinden bile çıkmayan, adını sadece duydukları Erciyes’te, ‘Beyaz yürüyüş’ adıyla düzenlenen etkinlikte ‘gönül gözleri’ ile yürüyerek, sağlıklı spora katıldı. Sabah sporunu 06.00’da Erciyes Tekir Yaylası Koç Dağı şelale bölgesinde gerçekleştiren HİS ve Kar Kaplanları, daha sonra Altınokta Körler Derneği üyeleri ile Gençlik Spor tesisleri önünde buluştu. Buradan gruplar halinde görme engelliler ve kaplanlar kol kola girerek yürüyüşe başladı. Yürüyüş sırasında Kar Kaplanları nezaretinde görme engelliler kültür fizik hareketleri yaptı. Asfalt üzerinde koşu yarışı yapan beyaz bastonlular, şarkılar söyleyerek de eğlendi.
    Altınokta Körler Derneği Kayseri Şube Başkanı Sadettin Kulkul, Türkiye’de görme engellilere yönelik sağlıklı yaşam sporunun ilk kez Erciyes’te HİS ile gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Kulkul, bu etkinliği gelecek yıllarda ulusal ve uluslar arası yapmak istediklerini açıkladı.    
    Kulkul da şöyle konuştu: “Böylesi bir etkinlik ilk. Üstelik çoğu görme engelli, Erciyes’in sadece adını biliyordu. HİS ve Kar Kaplanları sayesinde ilk kez Erciyes’e çıktılar. Bol oksijen aldılar. Sağlıklı yaşam için yürüdüler, eğlendiler. Kahvaltı yaparak telesiyejle gezerek Erciyes’in tadını gönül gözü ile çıkarttılar. Bu etkinliği düzenleyen HİS Federasyonu ve Kaplanlara minnettarız.”
    Engelliler ise hissettiklerini, duyduklarını ve içlerindeki Erciyes’i anlattılar.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.