Görme Engelliler Masör Oldu

Kategori : Genel |

Kayseri’de görme engellilerinin istihdam olanaklarını artırmak amacıyla yürütülen AB destekli Hayata Dokunmaya Hazırlanan Eller (HAYDEL) projesi tamamlandı. 9 ay süren proje çerçevesinde masörlük, bilgisayar operatörlüğü ve mantar yetiştiriciliği eğitimlerini başarıyla tamamlayan 79 görme engelli sertifika aldı.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Altınokta Körler Derneği Kayseri Şubesi tarafından yürütülen AB destekli Hayata Dokunmaya Hazırlanan Eller projesi tamamlandı. Proje kapsamında Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir ve Kırşehir’de yaşayan görme engelli bireylere uygulamalı olarak masörlük, kültür mantarı yetiştiriciliği ve bilgisayar operatörlüğü gibi mesleki eğitimlerin yanı sıra insan hakları, engelli hakları ve kişisel gelişim gibi sosyal içerikli konularda eğitimler sunuldu.


Bu çerçevede projenin 3. grup eğitimlerini başarıyla tamamlayan görme engellilere Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda sertifikaları törenle teslim edildi. Törende konuşan Mühendislik Fakültesi Öğretim Elemanı Araştırma Görevlisi Hasan Zorlu, yüzde 40 ve daha fazla görme kaybı olanların katılabildiği projenin Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir ve Kırşehir’i kapsadığını söyledi. 3 ayrı programın sürdürüldüğü projenin 9 ay sürdüğünü belirten Zorlu, projeye katılan 100 görme engelliden 79’unun eğitimleri başarıyla tamamladığını bildirdi.

Altı Nokta Körler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Saadettin Kulkul yaşam içinde engellilerin birçok sorunla boğuştuğunu belirterek “Ülkemizde yaklaşık 750-800 bin civarında görmeyen vatandaşımız var. Bunlardan yüzde 1,5’i eğitim alabiliyor ve ancak yüzde 2,5’i çalışabiliyor. Son yıllarda eğitimin özelleşmesi ile birlikte eğitim kalitesi düşse de, geliştirilen projeler ile daha çok engellinin eğitimi sağlanıyor.” şeklinde konuştu.


 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.