Görme Engelliler Okullarinin Açilmasi İçin Eylem Yapti

Kategori : Genel |

NİĞDE (CİHAN) – Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı ile Niğde Cemil Meriç Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nun eğitime kapatılması engelli vatandaşların tepkisini çekti.
Okulun kapatılmasına tepki gösteren çok sayıda vatandaş, Hükümet Meydanı’nda eylem yaptı. Eyleme, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Mehmet Emin Demirci, Ankara’dan gelen federasyon üyeleri, Ses, Eğitim-Sen Niğde Şubesi ve Niğde Anadolu Görme Engelliler Derneği de destek verdi. Çeşitli pankartlar açan engelliler, ”Okulu Kapatma Körü Cahil Bırakma”, ”Niğde Uyuma Okuluna Sahip Çık” şeklinde sloganlar atarak okulun kapatılmasını protesto etti. 
    Niğde Görme Engelliler Okulu’nda eğitim gören öğrenci ve aileleri adına bir açıklama yapan Bekir Koç, Cemil Meriç Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nun 1986 yılında eğitim ve öğretime başladığını söyledi. Koç, ”Niğde’de görme engelliler ilköğretim okulunun açıldığı dönemde Türkiye’de sadece 6 adet görme engelliler okulu vardı. Niğde’deki görme engelliler okulu çok sayıda engellinin eğitim görmesinde önemli çalışmalar yaptı. Ne kadar üzücü bir durumdur ki, okulumuz 10 Temmuz 2008 tarihinde kapatılmıştır. Kapatılma sebebi olarak da öğrenci ve personel çokluğu ileri sürülmüştür. Oysa okulda çok sayıda öğrenci eğitim almaktaydı.” dedi.
    Yaklaşık 22 yıllık iyi bir geçmişe sahip okulun kapatılmasının hem Niğde açısından, hem de görme engelliler açısından büyük bir kayıp olduğunu kaydeden Bekir Koç, ‘Şu an Niğde, Aksaray, Nevşehir’de ikamet eden engelli kardeşlerimiz Niğde’deki okula gelmeleri gerekirken gelemiyorlar. Niğde’de ikamet ettiği için bu okuldan mezun olan ancak, kardeşini bu okula gönderemeyen öğrenciler bile var. Görme engelli bireyler ve öğrenci velileri olarak okulumuzun tekrar hizmet vermesini istiyoruz.” diye konuştu.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.