Görme Engelliler, Yilin Kadini Seçtikleri Şehit Annesine Başörtüsü Hediye Etti

Kategori : Genel |

KONYA (CİHAN) – Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Konya’da yılın kadını seçtikleri şehit annesine başörtüsü armağan etti. Şehit annesine başörtüsü hediyesini derneğin başı açık yönetim kurulu üyesinin vermesi, toplumda bu alanda herhangi bir kavga olmadığını gösterdi.
 Her yıl düzenli olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yılın kadınını seçen Görmeyenleri Koruma Derneği, bu yılki ‘yılın kadını’ ödülüne şehit annesi Şükriye Şahin’i layık gördü. Bingöl’de 1993 yılında 33 askerimizin şehit edildiği çatışmada oğlu Hilmi Şahin’i şehit veren Şükriye Şahin, ”Aldığım ödül önemli değil ancak bu unvan her şeye değer.” diyerek şehit annesi olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Şehit babası Hasan Hüseyin Şahin de törende hazır bulunarak eşini bu anlamlı gününde yalnız bırakmadı.

 Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Suna Yılmaz, yılın kadınına başörtüsünün yanı sıra çatal ve bıçak seti takdim etti. Verdikleri ödülün mütevazı ancak anlamlı olduğunu dile getiren Suna Yılmaz, ”Keşke daha büyük hediyeler takdim edebilseydik.” dedi.
 Suna Yılmaz, 8 Mart’ın Türkiye’de ve dünyada kadınların hak ve eşitliklerinin, cinsiyetinden dolayı yaşadıkları sorunların dile getirildiği bir gün olduğunu ifade etti. Toplumda engelli bayan sayısının erkeklerden fazla olduğunu öne süren Suna Yılmaz, buna rağmen topluma katılan ve iş alanlarında çalışan engelli kadın sayısının engelli erkek sayısına oranla daha düşük kaldığını söyledi.
 Toplumda engelli bireylerle evlenen kişilerin çocuklarının da engelli doğacağı şeklinde yanlış bir inanış olduğunun altını çizen Yılmaz, ”Yapılan bilimsel araştırmalar ve testler göstermiştir ki engelli bir bireyle evlenmek engelli bireyler dünyaya getirmek demek değildir. Bu konuda toplumumuz bilinçlenmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.
 Suna Yılmaz, çalışma hayatında rol alan engelli kadın sayısının azlığından yakındı. Engelli kadınları örgütlü bir şekilde hareket etmeye çağıran Yönetim Kurulu Üyesi Suna Yılmaz, bütün engelli kadınlara derneklerine katılma çağırısı yaptı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.