Görme Engellilerden Meb Önünde Eylem

Kategori : Genel |

Türkiye Körler Federasyonu, körler  okullarının kapatılmaması ve bu okulların eğitim kalitesinde  iyileştirilmeye gidilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem  düzenledi. Federasyon Başkanı Hasan Tatar, burada yaptığı açıklamada, eğitim  hakkının en temel hak olduğunu ifade ederek, çeşitli alanlarda çalışan  görme engelli pek çok kişinin körler okulunda temel eğitim aldıktan  sonra topluma kazandırıldığını ifade etti.
Körler okulunun önemine değinen Tatar, bu okullar sayesinde görme  engelli vatandaşların toplumun sırtına yük olmasının engellendiğini,  meslek sahibi olduklarını söyledi. Son yıllarda körler okullarındaki eğitimin kalitesinin zayıflatıldığını  ileri süren Tatar, ”Körler okullarında özel eğitilmiş nitelikli  kadrolar tasfiye edilirken, nitelik gözetilmeksizin bu okullara, şehre  gelmek isteyen kişiler atanmakta, bu da eğitimin düzeyinin düşmesine  neden olmaktadır” diye konuştu.


       Görmeyen öğrencilerin normal okullara yönlendirildiğini,  ”kaynaştırılmış eğitim” adı altında okur yazar dahi olmayan diplomalı  görme engelliler topluluğu oluşturulduğunu savunan Tatar, bu durumun  görme engellilerin üniversiteye girme oranını düşürdüğünü ileri sürdü.
       Tatar, şunları kaydetti:
       ”Milli Eğitim Bakanlığı, sorunu çeşitli yönleriyle değerlendirip çözüm  yolları aramak yerine, kestirme bir çözümle körler okullarını birer  ikişer kapatmayı planlamaktadır. Bu yıl Niğde Körler Okulu’na öğrenci  kabul edilmemiş olup, bu okulun kapatılacağı kesinleşmiş  gibidir. Edindiğimiz bilgilere göre, sırada Çanakkale Gelibolu ve Konya  Selçuklu Görme Engelliler İlköğretim okulları bulunmaktadır. Bu gidişle  birkaç yıl içinde bu okulların tümüyle ortadan kaldırılacağı endişesini  haklı olarak taşıyoruz.”
       Tatar, Milli Eğitim Bakanlığının bu soruna eğilmesini istedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.