Görme Engellilerden ”Okuluma Dokunma” Kampanyasi

Kategori : Genel |

Altınokta Körler Derneği, Niğde Cemil Meriç Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nun kapatılması üzerine ”Okuluma Dokunma” kampanyası başlattı.
     Sevil Sabancı Altınokta Körler Eğitim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Altınokta Körler Derneği Eğitim Sekreteri Halil Köseler, eğitimin engelli bireyler için de çok önemli işlevleri olduğunu ifade etti.
     Görme engelli vatandaşların eğitim olanaklarından yararlanma oranının son derece düşük olduğunu belirten Köseler, ”Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir süreden beri görme engellilerin eğitimi alanında, eğitim kalitesini düşüren uygulamalarıyla karşılaşmaktayız. Bunun en son ve acı örneği Niğde Cemil Meriç Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nun Temmuz 2008 tarihinde kapatılmasıdır. Söz konusu okulun kapatılması öğrencisizlikten değil, kasıtlı olarak öğrencisizleştirmekten kaynaklanmıştır” diye konuştu.
     2005 yılından itibaren öğrenci kaydının durdurulduğunu, üç yıl sonra da öğrenci sayısının azlığı gerekçesiyle okulun kapatıldığını ileri süren Köseler, okulun kapatılmasıyla ilgili ”Okuluma Dokunma” kampanyası başlattıklarını söyledi. ”www.okulumadokunma.net” internet adresi oluşturduklarını anlatan Köseler, kampanyanın işlev kazanması için bütün insanlardan bu siteye girerek görüş belirtmelerini ve destek olmalarını istedi.
     Görme engelliler okullarındaki öğretmenlerin yeterli düzeyde breyl yazı bilmediklerini savunan Köseler, bu yetersizliğin öğrencilere de yansıdığını söyledi.
     Sanat derslerinin haftalık ders saati sayısının düşürülmesi yönündeki uygulamadan vazgeçilmesini de talep eden Köseler, görme engelli okullarının gerekli araç-gereçlerden yoksun olduğunu belirtti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.