Görme Engellilerden ”Okuluma Dokunma” Protestosu

Kategori : Genel |

Altı Nokta Körler Derneği üyesi bir grup, Emirgan Reşitpaşa’daki ”Körler Rehabilitasyon Merkezi”nin İstanbul Büyükşehir Belediyesince boşaltılmak istendiğini ileri sürerek, bunu protesto etti.
     Unkapanı’nda toplanan grup, pankart açarak, ”Eğitim hakkımız engellenemez”, ”Okuluma, evime, hastaneme dokunma” sloganları eşliğinde Saraçhane’deki Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü.
     Belediye önünde toplanan grup adına açıklama yapan Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok, 35 yıldır Reşitpaşa’da hizmet veren Körler Rehabilitasyon Merkezi’ne, ”arazinin 7 gün içinde boşaltılmasına” ilişkin gönderilen tebligatı protesto ettiklerini söyledi.
     Toplumda azınlık olmadıklarını dile getiren Demirok, ”Biz bu toplumda mimari engeller, yanlış tedaviler, sağlık engelleri yüzünden sakat kaldık. Türkiye’de 700 bin görme engelli var, bunların 40 bini İstanbul’da. Bu kadar insanın eğitimdeki yeri ise sadece yüzde 1’de kalıyor. Bizler evlerimize kapanmak istemiyoruz. Var olan okullarımızı da hiçbir gücün rant için kapatmasını istemiyoruz” dedi.
     Demirok, Türkiye’de sadece 2 adet ”Körler Rehabilitasyon Merkezi” bulunduğuna dikkati çekerek, bu merkezlerden birinin Ankara’da, diğerinin İstanbul’da olduğunu hatırlattı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.