Görme Engellilere Rehber Oluyorlar

Kategori : Genel |

Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, Türkiye’de 1,5 milyondan fazla görme engelli bulunduğunu belirterek, ”Türkiye’deki görme engellilerin sadece binde 2’si federasyonumuz bünyesinde sporcu konumunda. En büyük hedeflerimizden biri her ilde bir tane görme engelliler spor kulübü oluşturmak” dedi.
Dedeoğlu, yaptığı açıklamada, şu anda Türkiye genelinde 3 bine yakın görme engelli sporcularının bulunduğunu bildirdi. Türkiye’deki görme engellilerin 1,5 milyondan fazla olduğunu ifade eden Dedeoğlu, bunların sadece binde 2’sinin federasyonları bünyesinde sporcu olduğunu söyledi.

 
         Sporun engellilerin rehabilitasyonunda, hayata tutunmalarında, sosyalleşmelerindeki etkisinin bilindiğini dile getiren Dedeoğlu, Türkiye’de sporla ilgilenen görme engelli sayısının çok az olduğuna ve artırılması gerektiğine işaret etti. Dedeoğlu, ”En büyük hedeflerimizden biri, her ilde en az bir tane görme engelliler spor kulübü oluşturmak” diye konuştu.
         Federasyon olarak, 8 spor branşında faaliyetlere devam ettiklerini anlatan Dedeoğlu, şunları söyledi:
         ”Görme engellilere rehber oluyoruz. Görme engellilerde yaşadığımız en büyük güzellik, evde oturan biri spora başlıyor ve hayata tutunuyor. Bütün hayatı değişiyor, bir çalışma azmi geliyor ve başarılar böyle ortaya çıkıyor.
         Aileler çocuklarının kamplara katılmasına, yurt dışına gitmesine çok fazla izin vermiyorlardı. Onları ikna etmek için valileri bile araya soktuğumuz oldu. Şimdi biraz daha bilinçlendiler. Başarılar geldikçe, çocuklarındaki olumlu değişiklikleri algıladıkça rahatladılar.”
        
         -”O KADAR ÇOK MADALYA GELMEYE BAŞLADI Kİ…”-
        
         Mesut Dedeoğlu, görme engelli sporcularla çalışmanın bir takım zorlukları bulunmasına rağmen son derece güzel olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
         ”Federasyonumuz bünyesindeki sporcularımız bize çok güzel başarılar yaşatıyor. En son Golbol Bayan Milli Takımımız Avrupa ikincisi oldu ve 1. lig’de oynamaya hak kazandı. İki hafta önce kızlarımız judo dünya şampiyonasında 2 bronz madalya kazandırdı. Bu bir ilkti. Şampiyonada takım halinde de dünya ikincisi olduk. Bize o kadar çok madalya gelmeye başladı ki… Geçen hafta Tunus’taydık. Atletizmde 10 tane madalya geldi.
         Kahramanmaraş’ta 16-23 Ekim tarihleri arasında Dünya Halter Şampiyonası’nı düzenleyeceğiz. En büyük hedefimiz 1-11 Nisan 2011’de Antalya’da ev sahipliğini yapacağımız görme engelliler dünya şampiyonaları. Buraya yaklaşık 2 bin-2 bin 500 sporcunun katılmasını bekliyoruz. Bu şampiyonalar, 2012’de İngiltere’de yapılacak paralimpik oyunlarına katılmak için kota değerlendirmesinde olan şampiyonalar. Bütün hazırlıklarımızı bu şampiyonalara göre yapıyoruz. Çünkü, sporcularımızın buradan paralimpik oyunlara katılmak için yeterli kotayı elde etmesini ve paralimpik oyunlara mümkün olan en fazla sporcuyla katılmayı istiyoruz.”
        
         -”TEK SPONSORUMUZ DEVLET”-
        
         Görme engellilerin müsabakalarında çok fazla seyirci olmadığına dikkati çeken Dedeoğlu, bu nedenle sponsor bulamadıklarını, tek sponsorlarının devlet olduğunu vurguladı. Kendi yağlarıyla kavrulabilen bir federasyon olmalarına karşın, bütçelerinin çok da yeterli olmadığını ifade eden Dedeoğlu, ”Tek sponsorumuz Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, futbolda da Türkiye Futbol Federasyonu” dedi.
         Dedeoğlu, ayrıca 7 yıldır hakem yetiştirdiklerini de belirterek, Türk hakemlerinin uluslararası arenada daha fazla görev almasını sağlamak istediklerini kaydetti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.