Görme Engellilere Yönelik Ab Projeleri

Kategori : Genel |

 Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nin sivil toplum örgüt temsilcileri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Görme Engelliler İnternet Kafe’de incelemede bulundu.
         Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker, yaptığı açıklamada, Görme Engelliler İnternet Kafe’nin 4 binin üzerinde üyesinin bulunduğunu ve günde 60’a yakın görme engellinin verilen hizmetten yararlandığını söyledi.
         Görme engellilere internet kafede özel donanımlı bilgisayarlar aracılığıyla yardımcı olunduğunu bildiren Şeker, öğrencilerin de servisler aracılığıyla okullarından alınarak, buradaki hizmetten yararlandığını belirtti.
         Kafede oluşturulan kütüphanede görme engellilere yönelik 408 kitap bulunduğuna da işaret eden Şeker, dileyenlerin bu kitapları okumak için evlerine götürebildiklerini anlattı. Şeker, verilen hizmetlerden hiçbir ücret alınmadığını belirtti.
         Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak engellinin yanında yer aldıklarını belirten Şeker, ”Engelli bireyin topluma kazandırılması ve meslek sahibi olarak ayakları üzerinde durmalarının sağlanması öncelikli amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu çerçevede ciddi projelerimiz var” dedi.
         Gören Kalpler Derneği Proje Koordinatörü Celal İnal de Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nin sivil toplum örgüt temsilcileriyle, ”Işığa Doğru Bir Adım” adlı proje ortağı olduklarını belirterek, bu çerçevede Ankara Büyükşehir Belediyesi Görme Engelliler İnternet Kafe’de incelemede bulunduklarını bildirdi.
         Görme engelli bireye mesleki beceri kazandırmak istediklerini ifade eden İnal, yaşamın her alanında engelliye kolaylık sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarını kaydetti.
         Amaçlarını görme engellinin ”bağımsız ve başkasına muhtaç olmadan hareket kabiliyetine sahip olmasını sağlamak” diye özetleyen İnal, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye gelen konusunda uzman kişilerle işbirliği içinde olduklarını sözlerine ekledi.
         Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nin sivil toplum örgüt temsilcileri internet kafede incelemede bulunduktan sonra yaptıkları açıklamalarda, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin görme engellilere yönelik yapılanmasından çok etkilendiklerini ve bu tür bir sistemin engelliye kolaylık sağladığını belirterek, hizmetin ücretsiz olmasının sevindirici olduğunu söylediler.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.