Görme Engellilerin Yikim Direnişine Sanatçilar Destek Verdi

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Bakırköy Zuhuratbaba’da bulunan Görme Engelliler Derneği (GÖZDER) ile ilgili Bakırköy Kaymakamlığı’nın yıkım kararı alması, görme engellilerin tepkisine neden oldu. Yıkım kararını hergün protesto eden görme engellilere bugün sanatçılardan destek geldi. GÖZDER üyelerinin düzenlediği “Yıkım Şenliği”ne destek amaçlı katılan sanatçı Leman Sam, “Görme engellileri toplumdan tecrit etmek istiyorlar.” dedi.
 Bakırköy Kaymakamlığı, Görme Engelliler Derneği’ne ait yaklaşık 60 metrekarelik prefebrik binanın tahliyesine karar verdi. Dernek binasının bulunduğu alana muhtarlık ve sağlık ocağı inşa edileceği gerekçesiyle kendilerine iletilen yıkım tebligatını itiraz eden görme engelliler, tepkisini çeşitli eylemlerle ifade etti. Tebligatın yapıldığı ilk gün “Baston bırakma” eylemi yapan görme engelliler, bugün de yıkım şenliği düzenledi. Yıkıma inat dernek merkezinin dış cephesini boyayan  görme engelliler, kendilerine destek veren sanatçıların el izlerini boya ile derneğin duvarına bastırdı

.
 GÖZDER merkezi önünde toplanan 80 kadar görme engelli “Yıkım Şenliği” adını verdikleri eğlencede Leman Sam ve görme engelli avukat Kerim-Selim Altınok kardeşlerin şarkılarıyla dans edip oynadılar. Leman Sam’ın yanı sıra tiyatro yazarı Fikret Terzi ve sinema tiyatro sanatçısı Gülsen Tunca da destek verdi. Leman Sam, görme engellilerin yerlerinden edilerek toplumdan tecrit edilmek istendiğini belirtti. Herkesin toplum içinde yaşama hakkı olduğunu ifade eden Sam, “Ben her zaman görme engellilerin yanında olacağım. İnanıyorum ki diğer sanatçı arkadaşlarım da desteklerini esgirmiyeceklerdir.” diye konuştu.
 GÖZDER Genel Başkanı Bülent Kelleci, “Bizi Ataköy’de ulaşımı olmayan Özürlüler Vadisi’ne göndermek istiyorlar. Bizi tecrit etmek istiyorlar. Oraya gitmek istemiyoruz. Bizim gitmemiz istenen yere yakın ulaşım aracı yok. Normal bir insanın  20 dakika yürüyerek olaşacağı yere görme engelli  bir kişi ne kadar zamanda gidebilir. Biz bu kararın geri alınmasını istiyoruz.” dedi.
 GÖZDER için Ataköy’de prefebrik bir bina inşa eden ve çevre düzenlemesini tamamlayan Bakırköy Kaymakamlığı, mevcut dernek binasının bulunduğu alana sağlık ocağı ve mahalle konağı inşa edeceği gerekçesiyle tahliye kararı aldı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.