Görme Ve Bedensel Engelliler, Sapanca Gölü’nde Tüplü Dalış Yaptı

Kategori : Genel |

SAKARYA (CİHAN) – Sakarya’da görme engelli bir kişinin de aralarında bulunduğu 6 engelli, Sapanca Gölü’nde tüplü dalış gerçekleştirdi. Dalış eğitmenlerinin gözetiminde gölde dalış yapan engelliler, suyun altında nefes almanın özgürlüğünü yaşarken, su altındaki güzellikleri görme fırsatı buldular. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Sakarya Atlantis Su Sporları Kulübü’nce düzenlenen organizasyonda, bir görme engelli ile 5 bedensel engelli Sapanca Gölü’nde tüplü dalış yaptı.
Bir kaç gün önce sağlık kontrolünden geçirilen, dün de dalış eğitmeninden teorik eğitim alan engelliler, bugün dalış için Sapanca Gölü’ne geldi. Büyükşehir belediyesinin engelli araçlarıyla evlerinden alınan engelliler, dalışın yapılacağı Aşağıdereköy mevkisine getirildi. Sakarya Atlantis Su Sporları Kulübü Başkan Yardımcısı ve dalış eğitmeni Cüneyt Ünver tarafından dalış yapacak engellilere kısa bir brifing verildi.

 
    Altı Nokta Körler Derneği Sakarya Şube Başkanı Yüksel Başkesen ile 5 bedensel engelli, dalış elbiseleri giydirildikten sonra eğitmenlerinin gözetiminde tek tek suya indirildi. Engelliler, eğitmenlerle birlikte tek tek dalış yaptı. Yaklaşık 3 metre derinliğe indirilen engelliler, suyun altında nefes almanın özgürlüğünü yaşarken, su altındaki güzellikleri görme fırsatı buldular.
Görme engelli Başkesen ise dalış eğitmeni Ünver’in gözetiminde dalışını gerçekleştirdi. Ünver, su altında Başkesen’in elinden tutarak iletişim kurdu. Engelliler, dalış sonunda su altında Türk bayrağı açtı.

“İMKÂN VERİLDİĞİNDE ENGELLİLER HER ŞEYİ YAPABİLİR”
Geçirdiği çocuk felci sonucu bedensel engelli olan Hatice Gülle, dalış yapmanın çok güzel bir duygu olduğunu söyledi. Yıllarca hayalini kurduğu dalışı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını anlatan Gülle; “Tüm engellilerin bunu yaşamasını isterim. Suyun içi ile dışı hiç aynı değil. Dalmak çok güzel bir duygu. Bu en çok istediğim bir şeydi. Doktorlarım da sürekli öneriyorlardı. Bu benim için bir fırsat oldu. Dalış zevkini yaşamış oldum. Korkacak hiç bir şey yok. Suyun altı çok güzel. Kimse o duyguyu yaşamadan tarif edemez.” dedi.
    Görme engelli Başkesen ise suyun altında görmediği şeyleri hissettiğini ifade etti. İmkân verildiğinde engellilerin her şeyi yapabileceğini dalış yaparak gösterdiklerini kaydeden Başkesen, şunları söyledi: “Suyun altında görmediğimiz şeyleri hissettik. Normalde yüzmeye merakım vardı. Ancak suyun altında nefes almayı gerçekleştiremiyordum. Bugün onu yaşadık. Heyecan olmadı, aletlerin yabancısı olduğumdan acemilik yaşadım.”

“TÜPLÜ DALIŞ HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR SPOR”
Dalış eğitmeni Ünver de düzenledikleri etkinlikle insanların önünde engel olmadığını göstermeyi amaçladıklarını dile getirdi.
    “Amaç tüplü dalış yapmak değil bazı insanların fırsat verildiğinde neler yapabildiklerini göstermek” diyen Ünver, “Bugünde çok güzel geçti. Dalış yapan arkadaşlarımızın hepsi başarılı oldu. Sağlık kontrolü ve teorik eğitimden sonra öğrencilerimizi belli bir derinliğe indirdik. Su altında nefes alma özgürlüğünü kendilerine tattırdık. Çok beğendiler ve sevdiler.” şeklinde konuştu.
    Tüplü dalışın çok basit bir spor olduğunu 7’den 70’e herkesin yapabileceğini söyleyen Ünver, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüplü dalış hiç bir zaman bir sörf gibi, sörf tahtasının üzerinde kalmak gibi bir spor değil. Bunda 7 den 70’e herkes dalabiliyor. Daha önce de 87 yaşında birini daldırmıştım. Tüplü dalış, herkesin yapabileceği bir spor.”

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.