Gto, Engelli Gençleri Futbbolla Taniştirmaya Hazirlaniyor

Kategori : Genel |

GAZİANTEP (CİHAN) – Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan “Engelsiz Gaziantep için Elele” projesi, bir ilke daha imza atıyor. GTO tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hacı Sani Konukoğlu Endüstri Meslek Lisesi ve Gaziantep MEKSA Vakfı işbirliğinde SODES programı kapsamında yürütülen “Engelsiz Gaziantep için Elele” Projesi, bu kez de ortopedik engelli gençleri spor faaliyetleri ile buluşturuyor. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, özellikle engelli gençlerin sporla ilgilenmelerinin sosyalleşmeleri ve özgüvenlerinin gelişmesi açısından önem taşıdığını belirtti. Aslan, ortopedik engelli gençlerin sportif faaliyetlerde yer almasını istedi. Aslan, ortopedik engellilerin kendilerini geliştirerek ulusal müsabakalarda şehri başarıyla temsil etmeleri gerektiğini belirten Aslan, şöyle dedi; 
    “Türkiye’deki en popüler ve en çok izleyiciyle buluşan spor dalı olan futbol. Bu konuda hali hazırda engelli gençlerimize yönelik bir kurs mevcut değil. Bu sebeple, odamızın yürütücüsü olduğu, “Engelsiz Gaziantep İçin Elele” projesi kapsamında, özelikle gelişme çağındaki ortopedik engelli gençlerimizin sportif faaliyetlerde yer alabilmesi için bir futbol kursu açılmasına karar verdik. “Engelsiz Sahalar Futbol Kursu”, Şahinbey Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı ve Gaziler Vakfı Gaziantep Şubesi destekleriyle ilimizde ilk kez açılacak.”
 
    BAŞVURU İÇİN SON TARİH 27 OCAK 2010
    Kurs kapsamında 10-14 yaş arası 20 engelli genç dokuz ay boyunca antrenmanlara katılacak. Kurs süresince antrenmanlar, Türkiye Ampute Süper Ligi İlk Yarısı’nı üçüncü sırada tamamlayan Şahinbey Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı Teknik Direktörü Gazi Mehmet Yeter ve futbolcuları öncülüğünde düzenlenecek.
    Engelsiz Sahalar Futbol Kursu’na katılmak isteyen gençler başvurularını GTO bünyesinde kurulan Engelsiz Gaziantep İçin Elele Proje Ofisi’ne, Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi ve Türkiye Gaziler Vakfı Gaziantep Şubesi’ne 27 Ocak 2010 tarihine kadar telefon ve e-posta ile yapabilirlecek.
 
    AMPUTE FUTBOL NEDİR?
    Kişinin kol, bacak, ayak veya elinin tümünün veya bir kısmının olmaması durumuna amputasyon denir. Ampute futbol bir bacağı olmayan sporcuların kanedyen kullanarak oynadıkları bir futbol türüdür. Dünyada yaygın bir şekilde oynanmakta olup, düzenli olarak Avrupa ve Dünya Şampiyonaları organize edilmektedir. Ampute futbolun aynı zamanda paralimpik oyunlarına katılabilmesi için çalışmalar  sürdürülmektedir.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.