Havuzda Engel Yok, Başari Var

Kategori : Genel |

Özel Sporcular İzmir İl Yüzme Müsabakalarında birinci olup, kenti Türkiye Şampiyonasında temsil etmeye hak kazanan Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Özel Sporcular Yüzme Şubesi sporcularının önündeki tek ”engel” maddi imkansızlıklar.
EÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi ve Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Özel Sporcular Yüzme Şubesi Sorumlusu Antrenör Seda Savaş, 2 Ekim 2009’da kurulan şubenin 3 çocukla faaliyete başladığını, geçen 7 ayda kulübe katılanların sayısının 30’u bulduğunu anlattı.
Kulübe devam eden gençlerden 6’sının lisanslı yüzücü olduğunu ifade eden Savaş, ”8 ile 19 yaş arasında değişen kursiyerlerimiz var. Bedensel engelli yüzücülerimizin yanı sıra otistik, down sendromlu ve görme engelli arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Grupların durumuna göre değişen antrenman ve eğitim saatleri belirledik” dedi.


         Yüzücülerin, şubeye ilk başladıkları dönemde yaşadıkları uyum sıkıntısını çok kısa sürede üzerlerinden attığını vurgulayan Savaş, şöyle konuştu:
         ”Normalde yüzme antrenmanları çok sert programlanır. Ancak özel sporculara biraz daha yakın ve anaç yaklaşıyoruz. Her çocuğun farklı özellikleri var, bunları çözmeye başladık. Farklı huylarını öğrendikçe, her birinin ihtiyacı doğrultusunda eğitim vermeye yöneldik. Antrenmanlarımız çok eğlenceli geçiyor. Normal çocuklarla da çalışıyorum ama özel çocuklarla çalışmak çok başka. Yüzmenin hem bedene, hem ruha faydası olduğu bir gerçek. Çalışmalara ilk başladığımızda antrenmanlara istemeden gelen sporcularımız, bugün kelebek stilde yüzebiliyor, antrenmanlarda çok iyi performans sergiliyor. Çocukların çoğu içine kapanıktı. Burada geliştikleri ölçüde, okullarındaki katılımları da arttı.”
        
         -”SPONSOR KATKISINA İHTİYAÇ DUYUYORUZ”-
        
         Antrenör Savaş, yüzücülerin performanslarındaki başarı üzerine kulüp olarak, haziran ayı başında düzenlenen Özel Sporcular İzmir İl Yüzme Müsabakalarına katıldıklarını, yarışlarda tüm sporcuların ilk ikiye girme başarısını gösterdiğini anlattı.
         Müsabakalarda birinciliği elde eden EÜ Gençlik ve Spor Kulübü Özel Sporcular Yüzme Şubesinin, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunca (TOSSFED) düzenlenecek Türkiye Şampiyonasında İzmir’i temsil edeceğine işaret eden Savaş, ”Müsabakalardan 8 altın ve 4 gümüş madalyayla döndük. Başarının mutluluğu inanılmazdı. Çocuklar, halen başarının etkisinde. Tüm yüzücüler, antrenmanlarda daha hırslı çalışmaya başladı. Yeni başlayan ve henüz yüzme öğrenen çocukların hedefinde madalya sahibi olmak var” diye konuştu.
         EÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi Pelin Sırma ve EÜ Makine Mühendisliği öğrencisi Özcan Kahraman ile gönüllü olarak antrenörlük yaptıklarını belirten Savaş, ”Çocukların eğitim ve spor alanındaki gelişimlerinin arkasında, onları hiç yalnız bırakmayan aileleri var. Şu anda en büyük sıkıntımız maddi imkansızlıklar. Tüm spor kulüpleri gibi biz de sponsor katkısına ihtiyaç duyuyoruz” dedi.
        
         -”HEDEFİMİZ ALTIN MADALYA”-
        
         Özel Sporcular İzmir İl Yüzme Müsabakalarında 50 metre serbest bayanlarda altın madalya kazanan Güneş Akyol (12) birinci olmaktan mutluluk duyduğunu anlattı.
         Yüzmeden büyük keyif aldığını ifade eden Akyol, ”Öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı çok seviyorum. Öğretmenlerimi dinlediğim için madalya aldım, çok mutluyum. Türkiye Şampiyonasına katılıp madalya almayı çok istiyorum” dedi.
         25 metre serbest erkeklerde altın madalya kazanan Serkan Demir (15) ise 11 yaşından bu yana yüzdüğünü belirterek, ”Buradaki ortamı çok seviyorum. Şampiyonaya katılacağım için çok mutluyum. Çok eğleniyorum” diye konuştu.
         Osteogenesis Imperfecta (Cam Kemik) hastası Merve Güreşçi (19) de EÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümünü kazanmasıyla varlığını öğrendiği kulübe kaydolduktan sonra çok güzel dostluklar kazandığını söyledi.
         Yüzme sporunun sağlığına büyük katkı sağladığını anlatan Güreşçi, ”Antrenörlerimiz, bizlerle arkadaş gibi ilgilendiler. Fiziki ve manevi sağlığımıza her yönden destek oldular. Hepimiz farklı hastalıklara sahibiz, ayrı ayrı sorunlarımız var. Birbirimizden destek alıyoruz” şeklinde konuştu.
         Merve ile aynı kaderi paylaşan Gonca Bilen de (17), mart ayında kulübe katıldığını, antrenmanların çok eğlenceli geçtiğini kaydetti.
         Görme engelli Furkan Kaplan (12) ise kulübe katılmadan önce yüzme bildiğini, ancak önceden yaptığı hataları düzeltme imkanını bulduğunu belirtti.
         Kaplan, ”Suda insan kendini özgür hissediyor. Yüzmeyi de çok seviyorum. Arkadaşlarımın korkmadığını görünce, korkacak bir şey olmadığını anladım. En büyük hedefim ileride şampiyonaya katılarak altın madalya kazanmak” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.