Hayalleriyle Engelleri Yenen Kraliçe

Kategori : Genel |

Ortopedik engelli Özüm yaşama sevgisiyle düşlerine kavuştu. Ailesinin desteğiyle hem güzelliği taçlandı hem de diplomalı bir sanatçı oldu. Devlet Opera ve Balesi koro sanatçısı Mustafa ve ressam Zerrin Borava çiftinin kızları Özüm’ün hayatı, henüz 10 aylıkken geçirdiği ansefalit (beyin iltihabı) nedeniyle alt üst oldu. Doktorlar hastalığına çare bulamayacaklarını hatta Özüm’ün zekasında da bir gerilik olacağını söyleseler de, o engelleri daha bebekken aşmaya başladı. Babası, tükürüğünü yutamayan kızı için akvaryum motorunu tersine çalıştırarak aspiratör yaptı. Devletin verdiği fizik tedavi yeterli olmadığı için deniz kenarında çadır kurdu, Özüm’ün burada rehabilitasyon görmesini sağladı. Öyle ki Özüm, ailesinin büyük çabaları sayesinde koltuk değnekleriyle ayağa kalkabilir hale geldi.

BİR HAYALİ DAHA VAR

Ortaokulda klarnet çalmaya başlayan genç kız, bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klarnet bölümünden mezun olarak, sanatçı ailesine bir gurur daha yaşattı. Geçen mayısta düzenlenen Engelsizce Güzellik Türkiye Engelliler Güzellik Yarışması’nda birinci olan Özüm ‘Klarnetle çalacağım bir şarkıda dünya şampiyonu balet ağabeyim Oğulcan’ın dans etmesini çok istiyorum. Onunla aynı sahneyi paylaşmak beni çok mutlu edecek’ diyor. ARDA YAVUZ / İZMİR

Kaldırımlar çok yüksek

Yüzündeki gülümseme hiçbir zaman eksilmeyen Özüm’ün tek bir sıkıntısı var o da yollar. Evden dışarı adım atınca engellerin başladığını anlatan Özüm Borova ‘İzmir’de kaldırımlar çok yüksek, insanlar çok dikkatsiz. Bastonuma çarpıp düşmeme neden olabiliyorlar. Yurtdışında hem bu konuda altyapı çok gelişmiş, hem insanlar çok bilinçli. Türkiye’de de yerel yönetimlerin engelli vatandaşlarını da düşünerek çevre düzenlemelerine daha fazla yatırım yapması gerekiyor’ diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.