Hayata ”Kalemiyle” Tutundu

Kategori : Genel |

Cam kemik” hastası 25 yaşındaki Elif Gamze Bozo, ”İlle de Hayat” adını verdiği ilk şiir kitabını çıkarmanın heyecanını yaşıyor. Yazdığı makale, deneme ve hikayeleri bir kültür dergisinde yayımlanan Bozo, engellilerin sorunlarına yönelik bir internet sitesinin de editörlüğünü yapıyor.
         Bozo, ilkokul ikinci sınıftan itibaren şiir, hikaye, makale yazmaya başladığını, bu sayede hayatının değiştiğini söyledi.
         Doğuştan ”cam kemik” hastası (kemiklerde kolay ve sık kırılmanın yanı sıra mavi sklera, diş bozuklukları ve işitme bozukluklarının da birlikte görülebildiği bir hastalık) olduğunu, ancak bunu dert etmediğini anlatan Bozo, ”Hastalığım hiç dışarı çıkamayacak bir durumu gerektiriyor. Ama ben hiçbir zaman bu gerçeği kabul etmedim. Her zaman bir şeyler üretmek istedim” dedi. 
         İlkokulu Osmaniye’de bitirdiğini, ortaokula ise Ankara’da gittiğini belirten Bozo, sağlık sorunları nedeniyle liseye kayıt yaptıramadığını, bu durumun kendisini yıldırmadığını ifade etti.
         Açık liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavına girerek Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünü kazandığını anlatan Bozo, sözlerini şöyle sürdürdü:
         ”Çocukken annemle babama kızdığımda mektup yazarak duygularımı ifade ederdim. Yemek masası altında oyunlar oynarken hikayeler yaratmaya başladım. Yazı yazmaya yeteneğim olduğunu bu şekilde keşfettim. Ayrıca kitap okumayı çok seviyorum. 17 yıldır şiir, makale, deneme ve hikaye yazıyorum.
         Üniversite sınavına hazırlanırken, bir kültür dergisine şiirimi göndermiştim. Şiiri çok beğendiklerini ve yayınlamak istediklerini söylediler. Daha sonra devamının gelmesini istediler. Bende bir iki defa şiir ve makale gönderdim onlar da yayınlandı.”
        
         -ENGELLİLERİN SORUNLARI…-
        
         Engellilere yönelik bir internet sitesinde çalıştığını ve haberlerinin burada yayımlandığını belirten Elif Gamze Bozo, ”Cüneyt Özen ile kurduğumuz bu internet sitesini kapatmak zorunda kaldık. Ne engellilerden ne de toplumdan yeteri kadar ilgi göremedik. Bu sırada, bir kültür dergisine arada sırada kültür haberleri yapıyordum. Daha sonra bir gazetede de haber yapmaya başladım” diye konuştu.
         Güncel konuları takip etmek ve engelli sorunlarını gündeme getirmek için başka bir haber sitesi kurduklarını kaydeden Bozo, şöyle devam etti:
         ”Engellilerin sorunlarını yansıtmak için kurduğumuz haber sitesi ile 8 binden fazla okuyucuya ulaştık. Videolu haberler de yaptık. Halen burada editörlük yapıyorum. Engelli arkadaşlarımızın da görüşlerine yer veriyoruz sitemizde. Araştırma haberlerini güncelleyip yorumlayarak yansıtıyoruz. Şu anda özel bir televizyonda montaj yapıyorum. Habere gitmek benim için biraz zor oluyor engelimden dolayı. O nedenle montaj yapmak daha kolay oluyor.”
         Bozo, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneğine (AFSAD) üye olduğunu, fotoğraf çekmeyi de çok sevdiğini ifade etti.
        
         -”İLLE DE HAYAT”-
        
         Şiirlerini bir kitapta toplamayı çok istediğini, bunun için 3,5 yıl beklediğini ifade eden Bozo, ”Çok zor çıkan bir kitap oldu. Uzun süre yayın evleri ile uğraştım. Sonunda Alaattin Topçu ile tanıştım ve kitabımı çıkardım. Kitabımın ismi ‘İlle de Hayat’ yeğenimin adı da Hayat, ondan esinlendim. Kitabımda 37 şiir var. Ayrıca kendi çektiğim fotoğraflara da kitabımda yer verdim” dedi.
         Hastalığının kendisi için engel olmadığını, hayata ”kalemiyle” tutunduğunu dile getiren Bozo, şunları söyledi:
         ”Hayata borçlu olduğumu düşünüyorum. Hayat, anlamıyla güzel, acısı ve tatlısıyla. Engellilerin şöyle bir acı tarafı var, eğitim alamadıkları ve aile kabul edemediği sürece toplumda tecrit ediliyorlar. Aile ve eğitimin önemli olduğunu düşünüyorum ve her yerde bunu vurguluyorum. Engellilerle ilgili yaptığım her haberde bunu dile getiriyorum.
         Engelli olmak hayatın bittiği anlamına gelmiyor. Bu şekilde yaşamayı kabul edip, çok şeyler yapabiliriz. Duruşumuz bile bir mesajdır aslında topluma. Daha fazlasını üretmek için çalışmalıyız.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.