Hem Eğitim Veriyor, Hem İşe Yerleştiriyor

Kategori : Genel |

Diyarbakır’da 2 yıl önce açılan Mesleki  Eğitim Merkezinde eski hükümlüler, sokakta çalışan çocuklar, engelliler,  yoksulluk sınırında olan aileler ile kadın ve mesleksiz gençlere  ücretsiz mesleki eğitim veriliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı  Sertaç Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılında açılan  merkezde, bilgisayar, bilgisayarlı muhasebe, büro yönetimi, satış  pazarlama, İngilizce, iletişim, yönetim ve organizasyon, diksiyon, web  tasarım, doğal gaz iş tesisatçılığı, ileri motor teknikleri, otomotiv  satış danışmanlığı ve dış ticaret konularında eğitim verdiklerini  söyledi. Eğitimlerin farklı gruplarda, farklı sosyal statüdeki insanları  kapsadığını anlatan Işık, eğitimleri eski hükümlüler, sokakta çalışan  çocuklar, engelliler, yoksulluk sınırında olan aileler ile kadın ve  mesleksiz gençlere verdiklerini bildirdi.
       Merkezde ücretsiz verdikleri eğitimlere yoğun talep olduğunu, bugüne  kadar eğitim için 3 bin 594 kişinin başvurduğunu ifade eden Işık,  şunları kaydetti:
       ”Başvuranlardan 956 kişiye eğitim verildi. Bunlardan 776’sı mezun oldu.  Eğitimlerimiz sonucunda da 348 kişi işe yerleştirildi. Farklı eğitimler  veriliyor. Eğitimler 2 ile 3 ay arasında değişiyor. Eğitim verdiğimiz  alanlara göre insanları işe yerleştiriyoruz. İşe yerleştirme konusunda  bağlantılı olduğumuz firmalar var. Diyarbakır’da doğal gaz iç  tesisatçılığı alanında çalışacak kişilere yetki belgesi verebilecek tek  kurumuz. Diyarbakır’da dağıtım şirketi olan Diyar Gaz Şirketi ile iş  birliği halinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bilgisayarlı muhasebe  alanında ETA, LOGO ve Byte Entegre programlarının yetkili eğitim  merkeziyiz. İleri motor teknikleri alanında Diyarbakır’daki tek pilot  merkeziyiz. Bu nedenle yoğun başvuru alıyoruz. Bu dönem 196 kişiye  eğitim veriliyor. Bu yıl hedefimiz bin 140 kişiye eğitim vererek,  540’ını işe yerleştirmek.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir