Hollandali Çiftten Engellilere Yardim

Kategori : Genel |

Muğla’nın Marmaris ilçesinin İçmeler beldesinde evleri bulunan, yılın büyük bölümünü burada geçiren Hollandalı çift, Türkiye’ye her gelişlerinde yanlarında getirdikleri akülü araçlarla ihtiyaç sahibi engellileri sevindiriyor.
         İşlettikleri inşaat firmasını kapatıp emekli olduktan sonra, 7 yıl önce İçmeler beldesine yerleşen 70 yaşındaki Pierre Spape ile 68 yaşındaki eşi Ans Spape, Hollanda’dan son 3 yılda getirdikleri 4 akülü engelli arabasını ihtiyacı olan Türklere hediye etti.
         Yaklaşık 10 bin TL değerindeki arabaları Marmaris’e getirip bağışlamaya devam edeceğini belirten Ans Spape, şunları söyledi:
         ”Eşimle yılın 8-9 ayı İçmeler’de, yılın kalan bölümünde ise Hollanda’da yaşıyoruz. Burayı çok seviyoruz. Sanki burada hayata yeniden başladık. Sokakta gördüğümüz bedensel engelli bir kişi için Hollanda’ya gittiğimizde bu akülü araçlardan bir tane aldık ve ona hediye ettik. Daha sonra çevremizi araştırdık, maddi durumları nedeniyle benzeri ihtiyaçlarını gideremeyenleri bulduk. Onlar için 3 akülü araç daha getirdik. Engelli olup da araçları bulunmayan, ekonomik durumu iyi olmayanlar için yeni arabalar getirmeyi düşünüyoruz.”
         Kas erimesi nedeniyle ayakları tutmayan 13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Tayfun Kurucu ile sağ ayağı sağlık sorunları nedeniyle diz kapağının altından kesilen 60 yaşındaki emekli Mustafa Kemal Işılak, Spape çiftinin kendilerine hediye ettiği araçların hayatını kolaylaştırdığını ifade etti.
         Kimsenin yardımı olmadan aracıyla gezebildiği için çok mutlu olduğunu belirten Tayfun Kurucu, ”Artık evde koltukta veya yatağımda hapsolmaktan kurtuldum. Hollandalı yardımsever büyüklerime teşekkür ediyorum” dedi.
         Mustafa Kemal Işılak ise ”Ayağım kesileli yıllar oldu. Bu sebeple ben de yıllarca evime hapsoldum. Şimdi bu araba benim hayatım. Bu hayatı daha önce yaşayabilmek için ne param vardı ne de yardım eden. Spape’ler kadar vicdan sahibi, yardımsever çıkmadı” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

1 yazısına 1 yorum yapılmış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.