Hukuk Mücadelesi Özürlü Çocuklari Olan Ailelere Umut Oldu

Kategori : Genel |

KAYSERİ  (CİHAN) – Üniversitede okurken beyninde oluşan ödem yüzünden felç geçiren ve 11 yıldan beri yatağa mahkum yaşayan Muharrem Demir’in (33) hukuk mücadelesi özürlü çocuklara örnek oldu.
    Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bakıma muhtaç özürlülerle ilgili yönetmelikteki yanlışlığı düzeltmek için açtıkları davayı kazanan Demir ailesi, 80 bin engelli ve yakınının, kesilen ‘bakım ücretini’ yeniden alabilmesi için örnek teşkil etti.
    ‘Evladımın bir gülüşüne dünyaları veririm’ diyen Tahir Demir ile hayat arkadaşı Mesure, bitmek tükenmek bilmeyen geceler, günler boyunca çocuklarının acılarını hafifletebilmek, rahat ettirmek için başından ayrılmıyor. İşçi emeklisi olan Tahir Demir’in ayda aldığı 720 lira emeklilik maaşı ve Muharrem için ödenen aylık 275 liralık malullük parasıyla hayatlarını sürdürmeye başlayan aile, oğulları Muharrem Demir’in bakımı için 3 ev ve bir araba parası harcadı.
    Tahir Demir, kirasını ödeyemediği Kayseri’deki evi terk edip, memleketi Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Altıpınar Köyü’ne, Almanya’da yaşayan bir akrabalarının ‘yazlık’ niyetiyle yaptırdığı eve yerleşti. Günde ortalama 4 hasta bezi kullanan, özel diyet ve beslenme programı uygulanan Muharrem’i hayatta tutabilmek için bütün imkanlarını seferber eden ve tüm birikimlerini tüketen Demir ailesinin imdadına, Başbakanlığa bağlı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)yetişti.
    SHÇEK’in, 30.07.2006 tarihinde resmi gazetede yayınlayarak yürürlüğe koyduğu ‘bakıma muhtaç özürlülerin tespiti ve bakım esaslarının belirlenmesine ilişkin bu yönetmelik’, kendi evladı bile olsa, özürlüye bakan ailelere para yardımı yapılmasını öngörüyordu. Yönetmelik sayesinde Demir ailesi, yatağa bağlı yaşayan Muharrem’e baktıkları için asgari ücrete yakın bir para almaya başladı.
    Demir ailesinin 3 çocuğundan biri olan Muharrem’den 7 yaş küçük olan kardeşi Yusuf 25 yaşını tamamladı. Erciyes Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okuyan Yusuf’un 25 yaşına girdiği geçen yıl, ailenin aldığı bakım parası da kesildi. Maaşın kesilme nedenini araştıran Tahir Demir, şu madde ile karşılaştı.
    Bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelikteki, “23.10.2007 tarih ve 26679 sayılı resmi gazetede yayınlanan değişikliğin 2’nci ile 4’üncü maddesinin (h) bendinde, ailenin toplam gelirinin, fert başına düşen oranının asgari ücretin 3’te 2’sini geçmemesi gerektiği hükmünün yer aldığı. Ailedeki bireyler sayılırken de aynı yönetmelikte ’25 yaşını tamamlamamış çocukları’ ifadesinin kullanıldığı anlaşıldı. Bu yönetmeliğe göre inceleme yapan sosyal hizmet uzmanlarının, Yusuf Demir’in 25 yaşını tamamladığı için Demir ailesinin hanesinden çıktığını kayda alıp, aylık geliri de 4 kişi yerine 3 kişiye pay edip, asgari ücretin 3’te 2’siyle orantıladıkları belirlendi. Yapılan bu hesaplama sonucunda da Demir ailesinin fert başına düşen aylık gelirinin, asgari ücretin 3’te 2’sinden 12 lira fazla olduğu tespit edildi. Yapılan hesaplamalar sonucunda da Muharrem Demir için ödenen bakım ücretinin kesilmesine karar verildi.
    Yönetmelikteki değişikliğin kaldırılması ve yürütmenin durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi ile Danıştay’a dilekçe veren Tahir Demir, gerekçe olarak da ‘Türk örf ve ananeleri ile Muharrem’e bakım şartlarının zorluğu’nu ortaya koydu. Evde eşi, kendisi ve oğulları Yusuf’un yaşadığını belirten Tahir Demir, “Her ne kadar oğlum 25 yaşını bitirmiş olsa da o hala bizim desteğimizle hayatını sürdürmekte. Evimde yiyip içiyor ihtiyaçlarını bu evden karşılıyor. Başka bir şehirde bile yaşıyor olsa, öğrenci olması ve işsizliği nedeniyle bizim maddi desteğimizle ayakları üzerinde durabiliyor. Üstelik, biz oğlumuzun başından bir an olsun ayrılamıyoruz. Muharrem’in ihtiyaçları bir kişi tarafından karşılanabilecek gibi değil. O’nun beslenmesi, yıkanması, vücudunun bakımı ve temizliği gibi günlük işler bile tek kişi tarafından yapılamıyor. Durum böyle olunca her ne kadar oğlumuz Yusuf Demir 25 yaşını bitirmiş bile olsa, hala bizim yanımızda yaşamını sürdürüyor. Yönetmelikte ’25 yaşını tamamlamamış’ ibaresi bulunuyor. Biz bu ibarenin kaldırılması halinde mağduriyetimizin giderileceğini gördük ve dava açtık.” dedi.
    Bölge İdare Mahkemesi, verilen dilekçeyi incelerken, Danıştay 10’uncu Dairesi Tahir Demir’in gerekçesini haklı gördü. Demir ailesi yanında 80 bin engelli yakınını da ilgilendiren düzenlemenin yapılmasına karar verildi. Yönetmelikte yer alan, “Bakmakla yükümlü olunan bireyler: Bu yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi, kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babanın ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri, başka adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşlerini’ açıklamasında yer alan ’25 yaşını tamamlamamış’ hükmünün kaldırılmasını istedi.
    Bu hükmün kaldırılması halinde 80 bin engelli ailesinin kesilen maaşının geri ödenmeye başlayacağını belirten Tahir Demir, “Danıştay 10’uncu Dairesi, Anayasa’nın 124’üncü maddesine aykırı bulduğu bu hükmün kaldırılmasını istedi. Böylece hem bizim mağduriyetimiz, hem de binlerce bakıma muhtaç özürlü ailesininki giderilmiş oldu.” açıklamasını yaptı.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.