Kaldirim Açilimi’ İsteyen Görme Engelliler, Bu Kez Şişli’de Yürüdü

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Görme Özürlüler Derneği (Gözder) üyesi bir grup engelli, kaldırımlardaki tehlikelere dikkat çekmek için bu kez Şişli’de yürüyüş yaptı. ‘Kaldırım açılımı’ isteyen görme engelliler, yol boyunca kaldırımlarda yürümelerine engel olan demir bariyerler, park etmiş araçlar, direkler ve benzeri  cisimlerin üzerine, “Bu obje bir engellinin geçişine mani olmaktadır” yazılı çıkartmalardan yapıştırdı.
    Gözder üyesi yaklaşık 40 engelli, kaldırımlardaki tehlikelere dikkat çekmek için yürüyüş düzenledi. Şişli Camii önünde toplanan engelliler, ‘Kaldırım açılımı istiyoruz’, ‘Kaldırımdaki mantar medeniyeti taşlar’, ‘Kaldırımıma dokunma yolumu engelleme’ yazılı dövizler taşıdı. ‘Kaldırım hakkımızı istiyoruz’, ‘Gözder burada yetkililer nerede’, ‘Yetkili uyuma kaldırımıma dokunma’, ‘Kaldırım açılımı istiyoruz’ şeklinde sloganlar atan görme engelliler, Şişli Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca çok sayıda tehlike atlatan görme engelliler, kaldırımlarda yürümelerine engel olan demir bariyerler, park etmiş araçlar, direkler ve benzeri  cisimlerin üzerine “Bu obje bir engellinin geçişine mani olmaktadır” yazılı çıkartmalardan yapıştırdı. Darbuka ve ritim eşliğinde yürüyen görme engelliler sık sık, ‘Sokaktan başlar medeniyet, Nedir şu çektiğimiz eziyet, Değişmedikçe zihniyet, İflah olmaz bu memleket” ile başlayan rap tarzında şarkı söyledi.
    Eylemde bir açıklama yapan Gözder Genel Başkanı Bülent Kelleci, kaldırımlardaki tehlikelere dikkat çekmek için bu yürüyüşü gerçekleştirdiklerini söyledi. En kısa zamanda kaldırımda gerekli düzenlemelerin yapılamasını isteyen Kelleci, düzenlemeler yapılana kadar her ay bir ilçede eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.  
    Görme engelliler basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.