Kamu Kurumlarinin İnternet Siteleri Standart Olacak

Kategori : Genel |

TÜRKSAT’ta, kamu kurum ve kuruluşlarının  internet siteleri için yol gösterici bir kılavuz olacak ”Kamu İnternet  Siteleri Standartları ve Önerileri Rehberi” hazırlandı.
       Rehberde, kamu internet sitelerinde yazıların 12 punto ve anlaşılır  olması, görme engelliler için metin dışında kullanılan nesnelere ilişkin  açıklama konulması ve sitelere ticari reklam alınmaması gibi öneriler  yer alıyor.
       AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TÜRKSAT’ta,”Kamu İnternet Siteleri  Standardizasyonu” kapsamında çalışmalar yürütülen çalışmalar kapsamında  akademisyenlerden oluşan uzman bir grubun desteğiyle ”Kamu İnternet  Siteleri Standartları ve Önerileri Rehberi” hazırlandı. TÜRKSAT  internet sitesinde paylaşıma açılan rehber, gelecek görüş ve öneriler  doğrultusunda son şeklini alacak.


       En etkin internet sitesinin elde edilebilmesi için tasarımcıların  yapması gerekenlerin sıralandığı rehberde, her kurumun kendi yapısını ve  ihtiyaçlarını analiz ederek buna uygun bir yapılanmaya gitmesi gerektiği  vurgulandı. İnternet sitesinin içeriğinin kullanıcılar için uygun ve  çekici olmasının sağlanması da ifade edildi.
      
       -ÖNERİLER-
      
       Çeşitli internet sitelerinden olumlu ve olumsuz örneklere de yer verilen  rehberde yer alan önerilerden bazıları şöyle:
       ”-İnternet sitesi içerisinde konuyla alakalı başka sayfalara  bağlantılar verilmelidir.
       -Site içerisinde kullanıcılara tıklanabilir izlenimi verebilecek ama  tıklanamayan nesnelerin kullanılmadığından emin olunmalıdır.
       -Kullanıcıların önemli bir içeriğe birden fazla bağlantı tarafından  ulaşabildiğinden emin olunmalıdır.
       -Site içerisinde kullanılan resimlerin herhangi bir bölümü tıklanabilir  özelliğe sahipse, resmin bütününün tıklanabilir olduğundan ya da  tıklanabilen bölümün belirgin olduğundan emin olunmalıdır.
       -Site içerisindeki yazılar farklı ekran çözünürlüklerinde sorunsuz  olarak okunabilmelidir.
       -Kullanıcıların normal okuma hızında okuyabilmelerini sağlamak için  kullanıcıların aşina oldukları fontlar kullanılmalıdır.
       -İnternet sitesindeki tüm yazılar en az 12 punto olarak kullanılmalıdır.
       -Kullanıcıların hızlı okuması ve içeriği anlamasının beklendiği internet  sitelerinde yazı rengi siyah olacak şekilde, yüksek kontrastlı ve  desensiz bir zeminle kullanılmalıdır.
       -İnternet sitesindeki ortak öğelerin her sayfada tutarlı kullanılması  sağlanmalıdır.
       -Dikkat çekme yöntemleri sadece çok gerekli olduğu düşünülen durumlarda,  titizlikle kullanılmalıdır. Yazı fontları ve tipleri sadece çok önemli  kelimeleri belirtmek için değiştirilmelidir.
       -Sütun sayısı en az sayıda tutulmalıdır.
       -İç içe tablo kullanımından mümkün olduğunca sakınılmalıdır.
       -Kullanıcılar tarafından girilen verilerde büyük/küçük harf farkı  gözetilmemesi sağlanmalıdır.
       -Kullanıcıların aynı veriyi birden fazla yerde girmesine gerek  olmamalıdır.
       -Arka plan resmi nadiren kullanılmalıdır. Bu tür resimlerin kullanılması  gereken durumlarda, kullanılması gereken resim sade olmalıdır.
       -Resim dosyalarının boyutları çok dikkatli kontrol edilmeli, mümkün  olduğunca küçük dosya büyüklükleri kullanılmalıdır.
       -Kamu internet sitelerinde vatandaşın kurumla ilgili her türlü  şikayetini bildirebileceği bir sayfa bulunmalıdır.
       -Vatandaşlar kurum ile ilgili önerilerini internet sitesi üzerinden  önerilerini bildirebilmelidir.
       -Kurum internet sitelerinde kişilere özel e-posta adresleri yerine  kuruma yönelik e-posta adresleri kullanılmalı, bu e-posta adreslerinin  sayfa içerisinde gösterilmesi ve listelenmesi sağlanmalıdır.
       -Site içerisinde kullanılacak tartışma grupları ve forumların kontrollü  olduğundan emin olunmalıdır.
       -Siteyi kullanan kişilerden onlara ait özel bilgileri girmeleri  isteniyorsa bu bilgilerin başka kişiler veya kurumlar ile  paylaşılmayacağı garanti edilmelidir.
       -İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile herhangi bir işlem yapılması  gerekiyorsa en üst seviyede güvenlik önlemi alınmalıdır.
       -Kamu kurumları, kendisinin de dahil olduğu kamu sektörüne uygun bir  alan adları almalıdır.
       -İnternet sitesine, metin dışında kullanılan diğer nesnelerin (resim,  çizim, film, gibi) görme engelliler için bir açıklaması konulmalıdır.
       -Bir internet sitesinden, kullanıcıların indirdiği dosyaların virüs  kontrollerinin geçtiğinden emin olunmalıdır ve bunun sitede belirtilmesi  sağlanmalıdır.
       -Kamu internet siteleri her kurum ve kuruluşa eşit uzaklıkta bulunmalı,  özellikle ticari kurumların ürün ve servislerini kullanmayı teşvik eden  yaklaşımlar (reklam gibi) sergilememelidir.
       -Kamu internet siteleri ana ya da alt sayfalarında ticari reklam  alınması, kamu hizmetleri yaklaşımına aykırıdır.”

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir