Kanser Hastasi Emekli Memurun Kanül Tepkisi

Kategori : Genel |

ZONGULDAK (CİHAN) – Zonguldak’ta, memur emeklisi Sabri Candaş(73), devletin daha önce tamamını verdiği gırtlak kanülü cihazının yarısını ödememesine tepki gösterdi. Candaş, devletin kanserli hastaların ihtiyacı olan tıbbi malzemelerin parasını değil; anlaşmalı boşanıp yine aynı çatı altında yaşamaya devam eden ve anne-babalarının emekli maaşına göz dikenlerin parasını kesmesi gerektiğini söyledi. 1994 yılında emekli olan 10 çocuk babası Candaş, aynı yıl gırtlak kanserine yakalandı. Doktorların teşhisiyle gırtlağının yarısı ameliyatla alınan Sabri Candaş, yetkililerden engelli oğlu için de iş bulması için yardım istedi. Candaş, Başbakanı bir insan olarak çok sevmekle beraber emeklilerin sağlık harcamalarıyla ilgili son düzenlemelerdeki bazı maddelerin kendilerini üzdüğünü söyledi.

 Cnadaş, “Ben gırtlak kanseri olduğum için 15 yıldır boğazıma takılan kanül cihazıyla yaşıyorum. Eskiden bu cihazın ücretinin tamamı karşılanıyordu, şimdi devlet sadece bir kısmını karşılıyor. Ben 800 lira emekli maaş alan bir insanım ve evde şu an bekar olan 3 çocuğuma bakıyorum. Bunlardan bir tanesi felçli, yani engelli. Hem cihaz ücretinin ödenmesini, hem de en azından engelli oğluma bir iş bulunmasını rica ediyorum.” dedi.
    Özellikle bakmakla yükümlü insanlar olan emeklilerin küçük bir kesintide dahi zorluk yaşadıklarını ifade eden Candaş şunları söyledi: “Emekli memur ne kadar alır ki bu ürünün parasını kesiyorlar. Kocasından anlaşmalı olarak boşanıp da anasının-babasının emekli parasını yiyenler var. Bunlar kağıt üstünde ne kadar boşanmış gözükseler de yine aynı çatı altında anne ya da babasının maaşını alıp yaşıyorlar. Asıl bunların önlenmesini istiyorum. Kanserli hastaların ihtiyacı olan tıbbi cihazların parasını kesmesinler. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan bunları dikkate almasını rica ediyorum.”
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.